Up: Opis obsługi symulatora radioteleksu
Previous: Plik konfiguracyjny
  Spis tresci
W poniższej części opiszę na przykładzie stacji Lyngby, jak dopisać stację brzegową do pliku konfiguracyjnego. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że czym innym jest dodanie stacji do pliku konfiguracyjnego a czym innym dodanie jej do książki adresowej. Książka adresowa służy jedynie wygodzie użytkownika - dzięki niej nie trzeba wybierać ręcznie częstotliwości i numeru selcall stacji - jednak to, czy stacja jest czy też nie jest wpisana do książki adresowej nie ma wpływu na to czy możemy się z nią połączyć. Nawet jeśli stacji nie ma w książce adresowej to i tak możemy się z nią połączyć jeśli jest ona wpisana do pliku konfiguracyjnego (w tym celu musimy ręcznie wpisać częstotliwości Rx i Tx oraz numer selcall). Z kolei jeśli dana stacja nie jest wpisana do pliku konfiguracyjnego to nawet jeśli dopiszemy ją do książki adresowej to i tak próba połączenia się z nią zakończy się niepowodzeniem.
W poniższym przykładzie opiszę dopisanie do pliku konfiguracyjnego stacji Lyngby. Dane dotyczące tej stacji zaczerpnąłem z ,,Admiralty List of Radio Signals, vol. 1(1)'' z roku 1998/1999.
Zaczniemy od sekcji ,,stacje brzegowe''. Początkowo znajdują się w niej dwie stacje - Oostende i Scheveningen. Stację Lyngby dopiszemy jako trzecią (warto to zapamiętać - ponieważ wynika z tego, że później będziemy określać ją po prostu jako stację nr 3). Po dopisaniu stacji Lyngby do sekcji wygląda ona w ten sposób:
# stacje brzegowe
Oostende
Scheveningen
Lyngby
Teraz dopiszmy częstotliwości robocze naszej stacji do sekcji ,,czestotliwosci''. Pamietajmy przy tym, że stacja Lyngby ma numer kolejny ,,3'' (numer ,,1'' to Oostende a ,,2'' to Scheveningen) i że dane stacji podajemy w kolejności:
- Rx (częstotliwość na której musimy odbierać - czyli częstotliwość, na której nadaje dana stacja. Jest to lewa kolumna w ALRS)
- Tx (częstotliwość na której musimy nadawać - czyli częstotliwość, na której odbiera dana stacja. Jest to prawa kolumna w ALRS)
- Numer selcall stacji - numer ten podany jest w ALRS w nawiasach kwadratowych po po nagłówku ,,telex''
- Numer kolejny stacji - w naszym przypadku ,,3''
Oczywiście dane naszej stacji możemy dopisać w dowolnym miejscu sekcji, ale dla własnej wygody najwygodniej będzie dopisać je na samym końcu sekcji. Przykładowo dla pary Rx=1613 i Tx=2148 oraz numeru selcall 0832 odbowiedni blok będzie wyglądał tak:
1613
2148
0832
3
Przejdźmy do kolejnej sekcji - znamienniki stacji brzegowej. Kolejność znamienników w tej sekcji jest taka sama, jak kolejność nazw stacji w sekcji ,,stacje brzegowe''. Po dopisaniu znamiennika stacji Lyngby sekcja ta wygląda jak następuje:
# znamienniki stacji brzegowych
0480 OSTTOR BG
2770 AUTOTX NL
0832 AUTOTX DK
W następnej sekcji opiszemy, które komendy są dostępne dla danej stacji. Każdej stacji odpowiada jedna linijka składająca się z 22 liter - ,,t'' lub ,,n'' - oznaczających, że dla tej stacji dana komenda jest dostępna lub nie. Kolejność komend w tej sekcji opisana jest w rozdziale na stronie .
Tak uzupełniony plik konfiguracyjny gotowy jest do tego, żeby zapisać go jako ,,c:/telexonfig.txt''; następnie należy zrestartować program aby ustawienia zostały na nowo odczytane.
Up: Opis obsługi symulatora radioteleksu
Previous: Plik konfiguracyjny
  Spis tresci
2001-01-15