[00] wstępniak
Cześć,
Przesyłam kolejny numer Wstępu Wolnego. Uważajcie: w piątek, sobotę i niedzielę festiwal komedii czeskich w Józefowie. Koniecznie tam pojedź, bo przepadnie! Szczegóły poniżej.
czwartek 2005.11.03
[01] Spotkanie z Martą Fox
Matka. Pisarka. Najmniej żona. Córka Ludwiki i wnuczka Marianny. Poetka. Przyjaciółka. Do tej pory autorka kreująca światy bohaterów swoich książek, teraz – opowiadająca o swoich prywatnych światach. Jaką tajemnicę skrywało jej dzieciństwo? Ile razy zmieniała nazwisko? Jakie relacje łączą ja z córkami? Kogo kochała i kocha? Marta Fox nareszcie mówi o swoim życiu, tworząc wizerunek kobiety po przejściach, szukającej ratunku w modlitwach do Świętej Rity od Rzeczy Niemożliwych i w pisaniu.
„Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych” to pasjonująca i dramatyczna opowieść o miłości i samotności, poszukiwaniu własnej drogi i potędze macierzyństwa. To historia, do której życie dopisuje swoją pointę.
godzina: 18:00
miejsce: Traffic, Bracka 25 (róg Chmielnej), Sala klubowa, 3 piętro
url: http://www.traffic-club.pl/sklep/kalendarium.html#event68
informator: anonim
[02] Wieczór filmowy (Kornblumenblau i Wigilia 81)
Wieczór filmowy. Dziś obejrzymy dwa filmy: "Kornblumenblau" i "Wigilia 81".
"Kornblumenblau"
reż. Leszek Wosiewicz, scen. Leszek Wosiewicz, Jarosław Sander, zdj. Krzysztof Ptak, muz. Zdzisław Szostak
Młody muzyk Tadeusz Wyczyński trafia do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu za działalność konspiracyjną. Skierowany do oddziału "doświadczalnego" - zostaje zarażony tyfusem. Rodzi się w nim imperatyw przeżycia za wszelkę cenę. Kornblumenblau - to tytuł niemieckiej piosenki granej przez więźnia na obsesyjne żądanie blokowego. Dzięki temu dostaje się do obozowej orkiestry i do wymarzonego bloku artystów, co daje mu szansę przeżycia. Po wyzwoleniu obozu przez żołnierzy radzieckich ochoczo gra im Katiuszę, byle dostać miejsce w pociągu.
"Wigilia\' 81
reż. Leszek Wosiewicz, scenariusz Leszek Wosiewicz, zdjęcia Krzysztof Ptak, muzyka Zygmunt Konieczny
24 grudnia 1981 roku. W dużym mieszkaniu krząta się Ania, jej teściowa Maria i babcia Paulina. Na ścianach pokoju wiszą plakaty "Solidarności". Kobiety szykują kolację wigilijną. Babcia wypytuje o samopoczucie Ani, która jest w ciąży. Maria chce zadzwonić, dowiedzieć się coś o synu, mężu Ani, czy żyje, czy jest zdrowy, ale telefon nie działa. Przychodzą rodzice Ani, przynoszą podarunki z darów zagranicznych. Rozmowa przy stole nie klei się. Do kuchennych drzwi puka kolega Witka, ukruwający się od dziesięciu dni. Ania pyta go o męża, ale mężczyzna nic nie wie. Kobieta nie ukrywa swego niepokoju, od dziesięciu dni nie ma wiadomości o Witku. Po wyjściu rodziców, kobiety rozchodzą się do swoich pokoi. Przychodzi ksiądz dodać otuchy. Przypomina, ze wiara pomaga przetrwać najgorsze chwile. O ósmej wieczorem kobiety zapalają świece i ustawiają je we wszystkich oknach mieszkania.
godzina: 19:00
miejsce: Dom na Smolnej ul. Smolna 9
telefon: 826-25-86 lub 826-25-56
informator: (ps)
[03] Nazwisko. Spotkanie z dr Izabelą Winiarską
spotkanie z dr Izabelą Winiarską z cyklu „Historia języka.” pt. „Nazwisko”.
godzina: 19:00
miejsce: Czytelnia Naukowa Nr XIV, ul. Lachmana 5
url: http://free.of.pl/u/ursynbibl/imprezy.htm
telefon: 855-52-20
informator: (legion23)
[04] Św. Teresa & DVD
Sztuka o tytule łączącym skrajności – tradycje świętości i nowoczesną technologię - jest opowieścią wielowątkową, Bohater, sprzedawca filmów DVD, zatracił granice między fikcją ze szklanego ekranu a własnym prywatnym intymnym życiem.
Z dnia na dzień kolejne zdarzenia jego osobowości zaczynają przypominać ramówkę telewizyjną. Przemieszanie tych dwóch płaszczyzn Kamiński zręcznie ujął w komediową konwencję.
Kiedyś mówiło się, że życie jest teatrem, dziś życie to telewizja.
Marek staje się kolejno bohaterem telenoweli, seriali, konkursów audiotele, teleturniejów, reality-show itd. Życie staje się telewizją, a telewizja życiem. I nie wiadomo czy ten młody mężczyzna za bardzo wtapia się w świat mediów, czy media stają się częścią jego życia. Także dziewczyna bohatera Aniela – recytujące pełne erotyzmu teksty św. Teresy z Avilla – to postać, której tak naprawdę nie ma. To marek ją śni.. Trudno dociec co jest prawdą, bo znikła granica rozdzielająca te dwa światy. A może, jak twierdzi autor, nie ma tu nic realnego.
Dramat otrzymał WYRÓŻNIENIE podczas IV Tygodnika Sztuk Odważnych w Radomiu w 2005 r.
Premiera odbyła się 24 kwietnia 2005 r.
tekst: Jarosław Kamiński
reżyseria: Jarosław Tochowicz
scenografia: Magdalena Kazimierska
występują:
Prezenterka TV – Dorota Baranowska
Aniela - Magdalena Szmyt
Marek - Cezary Jankowski
Narrator - Marcin Chochlew
Prezenter, Gutek - Tomasz Stochniał
Matka – Danuta Fulde
godzina: 19:00
miejsce: Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe ul. Grochowska 274 wejście od ul. Kamionkowskiej
url: http://www.kulturalna.warszawa.pl/main.php?dzial=repertuar&strona=opis&re_id=6904
email: dcpk[malpa]ant.pl
telefon: 813 79 98
informator: (ps)
piątek 2005.11.04
[05] kierunek.Budapeszt_Warszawa.taniec [1]
Dom Wojska Polskiego, Fundacja Rozwoju Tańca, Orchestica Foundation, Instytut Węgierski i Parafia św. Barbary zapraszają na kierunek.Budapeszt_Warszawa.taniec, czyli na wieczory tańca współczesnego z gośćmi z Węgier i Teatrem Tańca Dystans DWP.
W listopadzie wystąpią One More Movement Theatre i niezależne solowe tancerki z Budapesztu, finalistki Międzynarodowego Festiwalu "Solo and Duo Dance Festival 2005", organizowanego od 6 lat przez Orchestica Foundation (Orkesztika Alapítvány) w Budapeszcie.
http://www.mozdulatmuveszet.hu/
- Hungarian Art of Movement Company (Még 1 Mozdulatszínház): "Ritus"
- Teatr Tańca Dystans DWP
Hungarian Art of Movement Company (HAMC) został stworzony we wrześniu 1995 r. (tak samo jak Teatr Tańca Dystans DWP - obydwa teatry świętują w tym roku 10-cio lecie pracy artystycznej). Dyrektorzy teatru to Mark Fenyves i Istvan Palosi.
Teatr czerpie dużo z tradycji węgierskiego tańca modern, przenikniętego współczesnym myśleniem o tańcu, czego efektem jest unikalny styl pomiędzy klasycznym a współczesnym ujęciem tańca.
Grupa autentycznie reprezentuje prawie stuletnią tradycję węgierskiego tańca modern ("art of movement"). Pomimo iż tego rodzaju szkoły tańca były zakładane po 1948 r. w tej chwili przeżywają renesans. To jest jedyny teatr, który konsekwentnie i w sposób praktyczny dąży do zdobywania i przekształcania tych tradycji. Praca Hungarian Art of Movement Company jest wspierana przez poważną teoretyczną i badawczą organizację - Fundację Orchestica - która pielęgnuje dziedzictwo Valeri Dienes (teorię ruchu i artystyczną pracę). Członkowie teatru uczyli się od starszych mistrzów Sára Berczik, Éva E. Kovács, Gedeon Dienes, Ágnes Szöllősi, Judit Kármán, którzy byli aktywnymi uczestnikami początków węgierskiego tańca modern. Są pokoleniem współczesnym i kreatywnym, ich sposób to zwyczajnie praca reprodukcyjna, która jest kontynuacją pracy pomiędzy przeszłością a przyszłością. Ich głównym celem jest zachowanie tradycji węgierskiego tańca modern, nazwanego "art of movement" i kontynuowanie nauczania względem oczekiwań współczesnych ludzi.
godzina: 19:00
miejsce: Koścół św. Barbary, wejście od ul. Emilii Plater, http://www.mkw.pl/parafie/parafia11.html
url: http://www.eferte.neostrada.pl/goscie.htm
informator: (legion23)
[06] Brat 2 - misja w Chicago
Film prezentowany w cyklu „ALFABET REŻYSERÓW” – reż. Alexej Bałabanow. Przed projekcją prelekcja przybliżająca biografię i dokonania mistrza.
Scenariusz Aleksei Balabanov, zdjęcia Sergei Astakhov, muzyka Vyacheslav Butusov, od lat: 15 czas trwania: 124. Dwaj starzy znajomi z wojska, uczestnicy wojny w Czeczeni - Danila Bagarov i Konstatin Gromow przypadkiem spotykają się Moskwie. Spotkanie przyjaciół całkowicie pochłania temat brata bliźniaka Kostantina – Dimitriego, który występuje w Amerykańskiej Lidze Hokeja Zawodowego i jest gwiazdą swojego klubu. Tymczasem właściciel klubu hokejowego wraz ze swym rosyjskim partnerem tak aranżują kontrakt z młodym gwiazdorem, aby prywatnie móc czerpać z niego krociowe zyski. Kilka dni później w Moskwie zostaje zamordowany Konstatin. Danila postawia pomścić przyjaciela w tym celu wyjeżdża do Chicago.
godzina: 18.30
miejsce: Ośrodek Działań Twórczych, ul 1 Sierpnia 36 a,
url: http://www.dkwlochy.pl
email: iokupska[malpa]dkwlochy.pl
telefon: 868 02 01
informator: anonim
[07] koncert - Zaduszki Jazzowe
Wystąpią:
Janusz Skowron (piano)
Zbigniew Wegehaupt (bas)
Agnieszka Wilczyńska (vocal)
godzina: 19:00
miejsce: W Wypożyczalni Nr 139, Aleja K. E. N. 21
url: http://free.of.pl/u/ursynbibl/imprezy.htm
telefon: 446-21-65
informator: (legion23)
[08] Czeskie komedie
W Józefowie festiwal komedii czeskich. Dziś:
18.00 Najpopularniejsze polki i piosenki czeskie w wykonaniu duetu "Kolorowy Dzbanek"
18.30 Z tobą cieszy mnie świat, S tebou mě baví svět, 1982, 82 min, lektor na żywo (pan Tomasz Knapik).
Trójka przyjaciół wyrusza wraz ze swym licznym potomstwem w góry. Mamy były przeciwne przewidując katastrofę. Komedia kultowa: http://stmbs.kvalitne.cz/web/view.php?co=foto
Dodatkowo: otwarcie wystawy rysunków satyrycznych artystów z Czech i Słowacji.
Nie bójcie się, że to w Józefowie. Pociągiem jedzie się pół godziny ( http://www.pkp.pl ), bilet w jedną stronę 4.60 (więc w weekend tam i z powrotem - ze zniżką weekendową 33% - będzie 6 zł 07 gr). Podobno chodzą też prywatne busy spod Centralnego, 3.50 w jedną stronę.
godzina: 18:00
miejsce: sala kinowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie ul. Kardynała S. Wyszyńskiego 1 vis a vis stacji PKP
url: http://www.animacja.org/SZCZEGOLE.html
informator: (ps)
[09] koncert wiolonczelowy
OD BACHA DO DWORZAKA
KONCERT WIOLONCZELOWY Marcela Markowskiego
Akompaniator: Franciszek Jasionowski
PROGRAM: Jan Sebastian Bach - V suita na wiolonczelę solo - Preludium i fuga Sarabanda
Ludwig van Beethoven Sonata F-dur Adagio Sostenuto, Allegro, Allegro Vivace,
Claude Debussy: Sonata d-moll, Prologue, Serenade, Finale,
CzęśćII
Antoni Dworzak: Koncert h-moll, Allegro, Adagio, Allegro Moderato
godzina: 18:30
miejsce: Dzielnicowe Centrum Promocji Kultury ul. Grochowska 274 (wejście od ul. Kamionkowskiej) dojazd: T: 3, 6, 8, 21, 26; A: 125, 135 (przystanek Terespolska)
url: http://www.dcpk.art.pl/muzyka_main.htm
email: dcpk[malpa]ant.pl
telefon: 870 11 86, 813 79 98
informator: (legion23)
[10] Koncert na mimuwie
Koncert na mimuwie:
Wykonawcy:
Magdalena Bojanowicz - wiolonczela
Maria Sterczyńska - fortepian
W programie:
Dymitr Szostakowicz - Sonata d-moll
(op. 40) na wiolonczele; i fortepian
Luigi Boccherini - Sonata A-dur
(nr 6) na wiolonczele; i fortepian, cz. I i II
Manuel De Falla - Taniec ognia
godzina: 17:00
miejsce: sala 2180, ul. Banacha 2
informator: (ps)
sobota 2005.11.05
[11] Warsaw Electronic Festival - warsztaty i koncert
Warsztaty i koncert w ramach Warsaw Electronic Festival.
12.00 Paweł Janicki [PL] - warszaty „Program modularny audio/wideo – EyesWeb”
UWAGA! wymagane uprzednie zapisy na adres: submit[malpa]wef.pl
16.00 Marcus Reuter – warsztaty „Koncepcja i praktyka tworzenia muzyki elektronicznej na scenie”
UWAGA! wymagane uprzednie zapisy na adres: submit[malpa]wef.pl
koncert:
18.15 Lud Hauza [PL]
20.00 Marcus Reuter [De]
UWAGA! wymagane uprzednie zapisy na adres: submit[malpa]wef.pl
Pawel Janicki jest niezależnym artystą medialnym i producentem. Tworzy w domenie tzw. "generative music", buduje systemy interaktywne, wykorzystuje do celów muzycznych własne oprogramowanie. Współpracuje z takimi instytucjami jak WRO Center for Media Art we Wrocławiu, Youth Behind the Machines Group, Nemesis, Job Karma, 25fps Group, Samploza Lab Anssample i wieloma innymi twórcami i instytucjami. Jest członkiem Gameboyzz Orchestra Project. Realizował projekty oparte na muzyce fraktalnej, w tworzonych na żywo, czterowymiarowych animacjach [przedstawienie SPACEXPRESSION] oraz eksperymentalną animację CG [The Tangled Sky].
Z performerką i artystką wideo Anną Płotnicką stworzył projekt „Performance on Demand”: przedstawienie, podczas którego publiczność za pośrednictwem Internetu steruje działaniem artysty. Dla wytwórni Requiem Productions zrealizował pracę „City Songs Compilation - projekt dokumentujący awangardę polskiej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej.
Opracował też interaktywny system i kompozycję audiowizualną do, stworzonej przez artystę malarza i performera Lecha Twardowskiego, instalacji Generator III.
http://ping.wrocenter.pl
http://www.gameboyzz.com/index.html
”EyesWeb: media modularne w czasie rzeczywistym (i nie tylko)” - program warsztatu Pawła Janickiego obejmować będzie krótkie wprowadzenie do modularnych systemów czasu rzeczywistego:
- idea,
- zarys historii,
- możliwości i ograniczenia.
- syntetyczne wprowadzenie do systemu EyesWeb.
W trakcie warsztatu prowadzący wprowadzi nas w specyfikę programu EyesWeb w kontekście innych programów opartych na tej samej koncepcji: potencjał EyesWeb jako narzędzia służącego analizie zawartości ekspresyjnej danych dźwiękowych i wizualnych; prezentacja podstawowych pojęć i terminologii związanej z samym EyesWebem, jak i technologiami informatycznymi, z których Eyw korzysta
- objaśnienia struktury programu i sposobu pracy z wykorzystaniem praktycznych przykładów. O ile warunki techniczne na to pozwolą autor zaprosi uczestników do ćwiczeń z samodzielnego konstruowania prostych aplikacji w programie, w tym:
- zbudowania i wykorzystania prostego motion trackingu,
- analizy materiału dźwiękowego,
- interaktywnego sterowania pracą programu, itp.
W przypadku pracy w ograniczonych warunkach technicznych, przedstawione zostaną projekty wykorzystujące możliwości EyesWeba.
Wymagania wobec uczestników:
Jest wskazane aby uczestnicy umieli posługiwać się komputerem i posiadali podstawowe wiadomości z matematyki i logiki (logika binarna, reprezentacja liczb w komputerze, itp. - poziom szkoły podstawowej)
Wskazana, ale nie niezbędna, będzie wiedza o cyfrowych mediach (co to są sample itp.)
Markus Reuter uczeń Roberta Frippa z King Crimson, współtwórca formacji TUNER, poszukujący nowych możliwości brzmieniowych i stylistycznych na styku elektroniki i gitary elektrycznej. Jak fenomenalnie brzmi i dociera do publiczności elektronika Reutera mogliśmy usłyszeć 23 lipca w Lapidarium PKiN podczas koncertów WEF i Warsaw Summer Jazz Days 2005. Ciekawym projektem Reutera jest nowa płyta formacji Centrozoon "Angel Liquor
„Koncepcja i praktyka tworzenia muzyki elektronicznej na scenie” ["Concepts and practice of performance in Electronic Music"] – warsztat będzie tłumaczony na język polski.
Kluczowe założenia warsztatu:
- aspekty psychologiczne i fizyczne
- jak używać instrumentu [w kontekście narzędzi elektronicznych]
- wybór instrumentu [sprzętowego/ programowego]
- wybór własnego głosu, brzmień
- koncepcja artystyczna
- intuicja w kompozycji
- gra na żywo z wykorzystaniem nowoczesnych instrumentów
- gra grupowa
- gra
Studenci będą mogli uczestniczyć w zajęciach i w ćwiczeniach grupowych ilustrujących ważne aspekty poruszanych tematów. Wymagania wobec uczestników:
Jest wskazane aby uczestnicy umieli posługiwać się komputerem i posiadali podstawowe wiadomości na temat programowych instrumentów i narzędzi takich jak squencer. Wskazana, ale nie niezbędna, będzie wiedza muzyczna.
Lud Hauza – bardziej niż zespołem jest multiludzką korporacją, która zajmuje się historią, polityką, filmem, teatrem, projektowaniem, komiksami i w końcu muzyką. Lud Hauza wykonuje muzykę, dobierając ją wedle własnego widzimisię do konkretnego miejsca i okoliczności.
Grupę tworzą: Szymon Baranowski (kontrabas), Cyprian Wieczorkowski (elektronika) i Maciej Wojnicki (gitara), dodatkowo na koncertach Lud Hauza występuje z przyjaciółmi: Markiem Dybuściem (skrzypce) i Markiem Rogulskim (trąbka, saksofon, kontrabas).
Na występ w ramach WEF złożą się: utwór pt. "Wefekty", skomponowany na zamówienie festiwalu oraz utwory z albumu "Black EP".
Skład Lud Hauza na koncert wefowski:
wieczorkowski cyprian_elektronika
baranowski szymon_kontrabas
wojnicki maciej_gitara
dybuść marek_skrzypce
rogulski marek_trabka
szumiłowski łukasz_rejestracja video
www.ludhauza.prv.pl
godzina: od 15:00
miejsce: sala kinowa Zachęty pl. Małachowskiego 3 wejście z tyłu budynku, od ul.Burschego
url: http://www.wef.pl
email: info[malpa]wef.pl
telefon: 827 58 54
informator: (ps)
[12] kierunek.Budapeszt_Warszawa.taniec [2]
Dom Wojska Polskiego, Fundacja Rozwoju Tańca, Orchestica Foundation, Instytut Węgierski i Parafia św. Barbary zapraszają na kierunek.Budapeszt_Warszawa.taniec, czyli na wieczory tańca współczesnego z gośćmi z Węgier i Teatrem Tańca Dystans DWP.
W listopadzie wystąpią One More Movement Theatre i niezależne solowe tancerki z Budapesztu, finalistki Międzynarodowego Festiwalu "Solo and Duo Dance Festival 2005", organizowanego od 6 lat przez Orchestica Foundation (Orkesztika Alapítvány) w Budapeszcie.
http://www.mozdulatmuveszet.hu/
Hungarian Art of Movement Company (Még 1 Mozdulatszínház): "Without Wings"
- reżyseria i choreografia: Márk Fenyves, István Pálosi
- taniec: Ildikó Bacskai, István Pálosi
- taniec w filmie : Márk Fenyves
- scenografia: F.O.M.
- muzyka: Péter Mátrai
- video: Szilvia Ruszev, Dessimira Gavrilova
The Best of Solo Dance International Festival 2005:
- choreografia i wykonanie: Virág Dezső - bez tytułu
- choreografia i wykonanie: Csilla Nagy - "Blű"
- choreografia i wykonanie: Anna Réti - "Dumpling in my throat"
- choreografia i wykonanie: Anna Piotrowska - "n_nieporuszone"
- SUCCUBUS w choreografii "Hybryda" - Magdalena Radłowska i Paulina Święcańska
Hungarian Art of Movement Company (HAMC) został stworzony we wrześniu 1995 r. (tak samo jak Teatr Tańca Dystans DWP - obydwa teatry świętują w tym roku 10-cio lecie pracy artystycznej). Dyrektorzy teatru to Mark Fenyves i Istvan Palosi.
Teatr czerpie dużo z tradycji węgierskiego tańca modern, przenikniętego współczesnym myśleniem o tańcu, czego efektem jest unikalny styl pomiędzy klasycznym a współczesnym ujęciem tańca.
Grupa autentycznie reprezentuje prawie stuletnią tradycję węgierskiego tańca modern ("art of movement"). Pomimo iż tego rodzaju szkoły tańca były zakładane po 1948 r. w tej chwili przeżywają renesans. To jest jedyny teatr, który konsekwentnie i w sposób praktyczny dąży do zdobywania i przekształcania tych tradycji. Praca Hungarian Art of Movement Company jest wspierana przez poważną teoretyczną i badawczą organizację - Fundację Orchestica - która pielęgnuje dziedzictwo Valeri Dienes (teorię ruchu i artystyczną pracę). Członkowie teatru uczyli się od starszych mistrzów Sára Berczik, Éva E. Kovács, Gedeon Dienes, Ágnes Szöllősi, Judit Kármán, którzy byli aktywnymi uczestnikami początków węgierskiego tańca modern. Są pokoleniem współczesnym i kreatywnym, ich sposób to zwyczajnie praca reprodukcyjna, która jest kontynuacją pracy pomiędzy przeszłością a przyszłością. Ich głównym celem jest zachowanie tradycji węgierskiego tańca modern, nazwanego "art of movement" i kontynuowanie nauczania względem oczekiwań współczesnych ludzi.
[6 listopada są warsztaty tańca, ale już nie ma napisu że wstęp wolny - więc pewnie płatne]
godzina: 19:00
miejsce: Scena Prezentacji DWP, DOM WOJSKA POLSKIEGO, Al. Niepodległości 141 (metro Racławicka)
url: http://www.eferte.neostrada.pl/goscie.htm
informator: (legion23)
[13] Czeskie komedie
W Józefowie festiwal komedii czeskich. Dziś:
14:00 Jak utopić dr Mraczka?, Jak utopit dr Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, 1974, 96 min, lektor na żywo (pan Tomasz Knapik). Rodzina wodników mieszka w kamienicy z rozkosznie wilgotnymi piwnicami. Urzędowa decyzja karze wesołej gromadce wyprowadzić się do przerażająco suchego, nowoczesnego budynku. Młoda wodniczka zostaje więc wysłana z misją utopienia prawnika odpowiedzialnego za tą decyzję. Niestety okazuje się on dość przystojny... Rewelacyjna komedia z wartką akcją i pomysłowymi efektami specjalnymi.
16:00 Horoskop szczęścia, Jáchyme, hoď ho do stroje!, 1974, 95 min, lektor na żywo (pan Tomasz Knapik). Życie Franciszka zmienia się diametralnie, gdy zaczyna ufać wydrukom z maszyny podającej szczegółowy horoskop. Ufny w los zapisany na wydrukach znajduje pracę i swoją drugą połowę. I wtedy okazuje się, że wydruki nie były przeznaczone dla niego...
18:00 A może szpinak? Což takhle dát si špenát, 1977, 86 min, lektor na żywo (pan Tomasz Knapik). Jedna z najbardziej groteskowych, czeskich komedii pomyłek. Wspaniała kreacja Heleny Rużiczkovej, charakterystycznej, dobrze zbudowanej czeskiej aktorki. Nie przegap !
Nie bójcie się, że to w Józefowie. Pociągiem jedzie się pół godziny ( http://www.pkp.pl ), bilet w jedną stronę 4.60 (więc w weekend tam i z powrotem - ze zniżką weekendową 33% - będzie 6 zł 07 gr). Podobno chodzą też prywatne busy spod Centralnego, 3.50 w jedną stronę.
godzina: 14:00
miejsce: sala kinowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie ul. Kardynała S. Wyszyńskiego 1 vis a vis stacji PKP
url: http://www.animacja.org/SZCZEGOLE.html
informator: (ps)
[14] Przedstawienie np Dostojewskiego
Przedstawienie na podstawie „Notatek z podziemia” Dostojewskiego.
godzina: 19:00
miejsce: Ośrodek Działań Twórczych ul. 1 Sierpnia 36a http://tinyurl.com/7jaol
url: http://www.dkwlochy.cp.win.pl/portal/index.php?o=o&m=akt&okno=1&page=1&ilosc=4&w=103
telefon: 497 85 54, 868 02 01
informator: (ps)
[15] "Historia o mewie i kocie, który uczył ją latać" - czytanki i zabawa dla dzieci
W Czułym Barbarzyńcy czytanki dla dzieci.
Ich bohaterem będzie "Historia o mewie i kocie, który uczył ją latać" Luisa Sepulvedy wydane przez Oficynę Literacką Noir sur Blanc oraz lalki i aktorzy Teatru Lalka.
"Historia o mewie i kocie, który uczył ją latać" to piękna historia o osieroconej mewie i przypadkowych opiekunach-kotach, które chroniąc pisklę przed ludzkim okiem, decydują się nawet na zawarcie paktu ze swymi odwiecznymi wrogami szczurami.
Czy jednak równie dobrze sobie poradzą, gdy nadejdzie czas, by nauczyć mewę latać?
Podczas spotkania przewidujemy wiele atrakcji: wspólne czytanie, układanie z papieru figur kotów portowych i ptaków oraz prezentacja prac.
Wybrane prace zostaną nagrodzone.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w naszej księgarni i klubie, dzieci na czułe czytanki prosimy zgłaszać na adres: poczta[malpa]czuly.pl
Każde zaproszenie zostanie przez nas potwierdzone. Prosimy więc podać dokładnie swoje dane kontaktowe.
godzina: 11:00
miejsce: Czuły Barbarzyńca, ul. Dobra 31 (róg ul. Zajęczej), Warszawa (Powiśle)
informator: (us)
[16] Randki trzyminutowe (kabaret)
Randki trzyminutowe: spektakl kabaretowy napisany przez Tomasza Jachimka. Muzyczno-taneczno-kabaretowo-teatralne przedstawienie, oparte na brawurowej grze aktorskiej dwójki aktorów.
GIT - Grupa Inicjatyw Teatralnych w składzie: Jerzy Jan Połoński, Beata Sadkowska-Steczek, Marcin Trzęsowski
Jeśli chcesz wiedzieć, jak zamienić trzy minuty w wieczność - zapraszamy!
godzina: 19:00
miejsce: DK ”Śródmieście” ul. Smolna 9 wejście od Al. Jerozolimskich 2
url: http://www.kulturalna.warszawa.pl/main.php?dzial=repertuar&strona=opis&re_id=6908
email: smolna9[malpa]dks.art.pl
telefon: 826 25 56
informator: (ps)
niedziela 2005.11.06
[17] Droga za widnokres
Spektakl Teatru Akademickiego UW złożony z piosenek Marka Grechuty wraz z układami choreograficznymi.
Będzie poważnie, śmiesznie, a miejscami strasznie.
godzina: 18.00
miejsce: Piwnica pod Harendą, ul. Oboźna/ ul. Karasia, Warszawa
url: www.teatr.uw.edu.pl
informator: anonim
[18] Czeskie komedie
W Józefowie festiwal komedii czeskich. Dziś:
12.00 DLA DZIECI: Spektakl na motywach bajki o Kreciku przedstawi Przedszkole nr 163 z Pragi (warszawskiej nie czeskiej)
12.30 DLA DZIECI: Mała czarownica, Malá čarodějnice, 1983, 89 min, animowany, dubbing. Wysmakowana plastycznie animacja w reżyserii Zdenka Smetany, twórcy Żwirka i Muchomorka. Młoda czarownica chce wykorzystywać swą moc tylko w dobrych celach...
15.00 Wsi moja sielska, anielska, Vesničko má středisková, 1985, 98 min, napisy. Liryczna komedia o dwóch robotnikach źle znoszących wszelkie zmiany. Pávek lubi Otíka i współczuje mu: chłopak mieszka sam, do tego ma końskie zęby i wielkie odstające uszy. Pávek staje się jego serdecznym przyjacielem po tym jak odkrywa, że pewien miejscowy polityk chce przerobić dom Otíka na domek letniskowy, a samego chłopaka wysłać do dużego miasta... Reżyseria Jirí Menzel.
17.00 Tajemnica zamku w Karpatach, Tajemstvi hradu v Karpatech, 1981, 97 min, napisy. Film na podstwie powieści Juliusza Verne, ale zrealizowany na czaską modłę. W lochach Czarciego Zamku w Karpatach pewien ciągle eksperymentujący Baron przetrzymuje narzeczoną hrabiego Teleke. Ten przybywa z odsieczą w towarzystwie wiernego druha Ignacego.
Nie bójcie się, że to w Józefowie. Pociągiem jedzie się pół godziny ( http://www.pkp.pl ), bilet w jedną stronę 4.60 (więc w weekend tam i z powrotem - ze zniżką weekendową 33% - będzie 6 zł 07 gr). Podobno chodzą też prywatne busy spod Centralnego, 3.50 w jedną stronę.
godzina: 12:00
miejsce: sala kinowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie ul. Kardynała S. Wyszyńskiego 1 vis a vis stacji PKP
url: http://www.animacja.org/SZCZEGOLE.html
informator: (ps)
[19] Krawiec (przedstawienie)
Krawiec: przedstawienie Sławomira Mrożka w wykonaniu Polskiego Studia Teatralnego z Wilna (w ramach V Dni Kresowych).
Zespół Polskiego Studia Teatralnego działa w Domu Kultury Polskiej w Wilnie od 45 lat. Od trzech lat swoją działalność prezentuje w Warszawie, a Bielański Ośrodek Kultury jest organizatorem letnich polsko-litewskich warsztatów teatralnych. Polska publiczność zawsze gorąco przyjmuje produkcje młodych amatorów Polskiego Studia Teatralnego.
Reżyseria spektaklu: Lilia Kijzik.
godzina: 16:00
miejsce: Bielański Ośrodek Kultury ul. Goldoniego 1
url: http://www.kulturalna.warszawa.pl/main.php?dzial=repertuar&strona=opis&re_id=6988
email: bok_bielany[malpa]op.pl
telefon: 834 08 82
informator: (ps)
poniedziałek 2005.11.07
[20] Spotkanie z autorem wystawy - fotografia
Okręg Warszawski zaprasza na spotkanie z autorem wystawy światowej sławy artysty Stasysa Eidrigeviciusa, działającego na różnych płaszczyznach sztuki. Będzie to pierwsze z przygotowywanych otwartych wieczorów fotografii, które poprowadzi Andrzej Zygmuntowicz.
[Wystawa czynna do 12 listopada 2005, codziennie od 11 do 18: http://www.zpaf.pl/test/galeria/?id=26]
godzina: 18:30
miejsce: Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8
url: http://swiatobrazu.pl/index.php?s=11848&ac=3
email: galeria[malpa]zpaf.pl
telefon: (22) 831 03 86, 635 47 83
informator: (legion23)
[21] Opowieści o Marii Sobolewskiej i Józefie Rusznicy
W Muzeum Niepodległości: spotkanie z cyklu "W potrzasku historii" - pt. "Kawał życia - opowieści o Marii Sobolewskiej i Józefie Rusznicy", prowadzi Janusz Horodniczy.
Józef Rusznica to honorowy prezes Związku Skazanych na Karę Śmierci w Okresie Reżimu Komunistycznego (za: http://www.onp-lp.org/kon2.php ).
godzina: 17:00
miejsce: Muzeum Niepodległości al. Solidarności 62
email: promocja[malpa]muzeumniepodleglosci.art.pl
telefon: 827 96 43
informator: (ps)
[22] Czeczotka (przedstawienie)
Czeczotka: sztuka Anny Strońskiej nagrodzona w Konkursie Dramaturgicznym ”Tespis 2000”. Reżyseria: Zdzisław Wardejn;
obsada: Ewa Dałkowsaka, Paweł Panita i Janusz Bogacki.
Przewrotny tekst, bogato inkrustowany tradycyjnymi polskimi utworami muzycznymi w jazzującej aranżacji Janusza Bogackiego jest okazją do zaprezentowania losów nietuzinkowej, obdarzonej specyficznym poczuciem humoru, innej od poprzednich kobiety z prowincji Ewy Dałkowskiej.
godzina: 19:00
miejsce: Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe ul. Grochowska 274 od ul. Kamionkowskiej
url: http://www.kulturalna.warszawa.pl/main.php?dzial=repertuar&strona=opis&re_id=6948
email: dcpk[malpa]ant.pl
telefon: 813 79 98
informator: (ps)
wtorek 2005.11.08
[23] Baśnie z magii utkane - Ewa Białołęcka
Kolejny z Fantastycznych Wtorków, tym razem naszym gościem będzie znana pisarka Ewa Białołęcka, z którą porozmawiamy o jej twórczości i planach, oraz będziemy mieli okazję poznać fragment jej niepublikowanego jeszcze tekstu.
Tradycyjnie przewidujemy konkursy z nagrodami dla uczestników spotkania.
Organizatorzy: Konfederacja Fantastyki "RASSUN", Traffic Club, Agencja Wydawnictwo Runa.
Ewa Białołęcka - jedna z najgłośniejszych polskich autorek ostatnich lat. Urodzona w Elblągu, mieszka w Gdańsku. Zodiakalny Strzelec. Jest pisarką i witreatorem czyli witrażystą, jak sama twierdzi, niekoniecznie w tej kolejności. Dwukrotna laureatka Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla polskich twórców fantastyki (za opowiadania "Tkacz Iluzji" i "Błękit maga") i zdobywczyni tytułu Twórca Roku przyznanego jej przez Śląski Klub Fantastyki Nie przepada za smutnymi zakończeniami, woli się pośmiać. Nawet do tekstu o ogólnie dramatycznej wymowie potrafi wetknąć szczyptę humoru, gdyż - jak sama mówi - życie nie składa się z samych tragedii. Lubi dobre książki. Kolekcjonuje stare wydania klasycznej literatury dla dzieci i całkiem sporo ma do powiedzenia na jej temat (skończyła Studium Nauczycielskie na kierunku wychowania przedszkolnego). Lubi koty, lody o smaku miętowym, dżinsy, konwalie i kolorowe szkiełka. Nie lubi chamstwa, ślepego fanatyzmu każdego gatunku oraz brazylijskich seriali. Niedawno do księgarni trafiła pierwsza część jej powieści: "Naznaczeni Błękitem". W najbliższym czasie ukaże się jej część druga, oraz zbiór opowiadań: "Róża Selerbergu".
godzina: 18:00
miejsce: Traffic, ul. Bracka, Sala klubowa, 3 piętro
url: http://www.traffic-club.pl/sklep/kalendarium/offset/4.html#event75
informator: (legion23)
[24] Mit Edypowy. Spotkanie z dr Krzysztofem Mrowcewiczem
Spotkanie z dr Krzysztofem Mrowcewiczem w cyklu pt. „Biblioteka Europejczyka. Kanon kultury europejskiej”, pt. „Mit Edypowy.”
godzina: 19:00
miejsce: Czytelnia Naukowa Nr XIV, ul. Lachmana 5
url: http://free.of.pl/u/ursynbibl/imprezy.htm
telefon: 855-52-20
informator: (legion23)
[25] Miasto Schulza i Warszawa Baczyńskiego (książki)
O ile zrozumiałem z opisu:
http://www.kulturalna.warszawa.pl/main.php?dzial=repertuar&strona=opis&re_id=7008
to w Klubie Księgarza będzie wręczenie Wiesławowi Budzyńskiemu nagrody za najlepszą książkę lipca 2005 - a właściwie za dwie książki: ”Miasto Schulza” i ”Warszawa Baczyńskiego”.
Nagrodzone książki przedstawi Marek Ławrynowicz, zaś ich fragmenty przeczyta Krzysztof Kolberger.
O książkach:
Pierwsza to literacka opowieść o Drohobyczu, mieście magicznym, z którym wiąże się wszystko, co Schulz stworzył.Książka jest rezultatem wieloletnich poszukiwań, zawiera ok. 150 zdjęć. Zawiera zaskakujące nieznane wspomnienia i dokumenty historyczne, odkryte przez autora.W niezwykle interesujący sposób odtworzony został klimat i atmosfera miasta, do którego przybywali poszukiwacze szczęścia po odkryciu złóż ropy naftowej. Drohobyckim szejkom dawała ona z dnia na dzień bogactwo. Pozostały świadectwa tej zamożności - piękne pałace, wille i okazałe gmachy.Osobnym rozdziałem jest tragedia II wojny światowej, najazd barbarzyńców, którzy wdarli się na te ziemie i panowali do naszych czasów.
Druga to biografia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na panoramicznym tle ówczesnych wydarzeń politycznych, gospodarczych i kulturalnych, ukazanych w dokumentacji fotograficznej. Album zawiera ok.100 zdjęć z okresu międzywojnia, lat okupacji i Powstania Warszawskiego. Niespodzianką są niepublikowane dotąd barwne reprodukcje szkiców i akwareli Baczyńskiego, który był także utalentowanym rysownikiem.
godzina: 17:00
miejsce: Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24
url: http://www.kulturalna.warszawa.pl/main.php?dzial=repertuar&strona=opis&re_id=7008
telefon: 635 25 97
informator: (ps)
środa 2005.11.09
[26] Polskie Symbole Narodowe
Polskie Symbole Narodowe - prelekcja Witolda Lisowskiego.
godzina: 12:00
miejsce: Biblioteka dla Dzieci Nr 47, ul. Paca 46
url: http://www.bp-pragapd.waw.pl/praska_jesien/plan_imprez.html
informator: anonim
[27] Młody Gdańsk artystyczny (wykład)
W Zachęcie wykład w ramach Koła Miłośników Sztuki. Młody Gdańsk artystyczny. Miejsce-osoby-zda(e)rzenia – Hubert Bilewicz.
godzina: 18:00
miejsce: w sali kinowej galerii Zachęta wejście od ul. Burschego schodkami w dół
url: http://www.zacheta.art.pl/index.php?lang=1&events=1&div=1
informator: (ps)
[28] Jubileusze Marka Nowakowskiego
Na Smolnej: jubileusze - Marek Nowakowski. Prowadzenie: Rafał Ziemkiewicz. Laudacje: Robert Ostaszewski i Krzysztof Masłoń.
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich wspólnie z Domem Kultury Śródmieście organizuje cykl jubileuszy literackich. „Jubileusz” 9 listopada poświecony będzie Markowi Nowakowskiemu, wybitnemu pisarzowi. Laudację wygłoszą Krzysztof Masłoń i Robert Ostaszewski, fragmenty tekstu czyta Stanisław Górka, śpiewa Andrzej Brzeski. Spotkanie prowadzi R. Ziemkiewicz.Idea „Jubileuszy” wynika z potrzeby uczczenia wybitnych warszawskich twórców, którzy obchodzą okrągłe rocznice dotyczące ich twórczości lub życia. „Jubileusz” nawiązuje poetyką do „Biesiad literackich” organizowanych wspólnie przez SPP i DKŚ. Ma zawierać poważne treści, ale forma jest lekka, oparta na wysublimowanym humorze, kulturze literackiej, erudycyjnej zabawie.
godzina: 19:00
miejsce: Dom na Smolnej ul. Smolna 9 wejście od Al. Jerozolimskich 2
telefon: 826-25-86 lub 826-25-56
informator: (ps)
[29] Harcerskie wspomnienia (książka)
Na prezentację swojej książki ”Moja harcerska Warszawa”, dającej bardzo plastyczny obraz harcerstwa w najtrudniejszym okresie jego historii - od lat czterdziestych po sześćdziesiąte - zaprasza Mirosław Szypowski. Spotkanie poprowadzi Conrado Moreno-Szypowski.
Dla autora, harcmistrza, najmłodszego hufcowego Chorągwi Warszawskiej, harcerstwo było - i jest nadal we wspomnieniach - treścią życia.Pełnił przez jedenaście lat funkcję komendanta hufca kolejno w dwóch warszawskich dzielnicach: na Grochowie i Woli.”Pozycja hufcowego jest w naszym Związku - napisał we wstępie - szczególna. Daje ona ogromne możliwości pełnego wyżycia się instruktorskiego, hufcowy znajduje się bowiem na pograniczu pracy wychowawczej i koncepcyjno-zarządzającej.Umiejętność wyważenia tych spraw decyduje o powodzeniu.” Jest w tej książce spontaniczne i żarliwe poszukiwanie odpowiedzi na pytania o wychowawczy sens harcerskiej roboty - ”bo myśmy złu wydali bój”. Jednakże te trudne lata harcerskiej służby nie były wolne od niesprawiedliwych ocen, braku zrozumienia, złożonych relacji w układach ze zwierzchnictwem. Tom zawiera także kilka opowiadań nie poświęconych harcerstwu, ale powstałych w związku z harcerską służbą autora.Poruszające są pierwsze rozdziały o podziemnej rusznikarskiej pracy ojca i wzajemnej rodzinnej miłości i zaufaniu.
Książkę przedstawi harcmistrz Roman Muranyi.
Jej fragmenty przeczyta autor.
godzina: 17:00
miejsce: Klub Księgarza Rynek Starego Miasta 22/24
url: http://www.kulturalna.warszawa.pl/main.php?dzial=repertuar&strona=opis&re_id=6910
telefon: 635 25 97
informator: (ps)
czwartek 2005.11.10
[30] spotkanie z Ewą Chotomską
Biblioteka dla dzieci Nr 55, ul. Egipska 7, zaprasza 10 listopada, godzina 10.00 na spotkanie z Ewą Chotomską, reżyserką, scenarzystką, autorką tekstów piosenek dla dzieci – prywatnie córką Wandy Chotomskiej.
godzina: 10:00
miejsce: Biblioteka dla dzieci Nr 55, ul. Egipska 7
url: http://www.bp-pragapd.waw.pl/praska_jesien/egipska/chotomska.htm
informator: anonim
[31] spotkanie z Grzegorzem Kasdepke
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 42, ul. Boremlowska 25, zaprasza na spotkania z autorem książek dla dzieci, panem Grzegorzem Kasdepke:
10 listopada - godz. 10.30
24 listopada - godz. 12.00
Grzegorz Kasdepke - Po studiach na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego publikował np. w "Polityce". Szybko zadebiutował jako autor dla dzieci i zaczął pracę w "Świerszczyku", po roku awansował na redaktora naczelnego. Od tamtej pory opublikował dziesiątki bajek, baśni i opowiadań – nie tylko w „Świerszczyku”, ale i w „Ciuchci”, w „Komiksowie”, w „Wesołych literkach”, w wielu antologiach twórczości dziecięcej, także w podręcznikach. Wydał kilka książek dla dzieci młodszych i dla starszych. Zajmuje się również pisaniem scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych.
godzina: 10:30
miejsce: Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 42, ul. Boremlowska 25
url: http://www.bp-pragapd.waw.pl/praska_jesien/boremlowska25/kasdepke.html
telefon: 610-27-80
informator: anonim
[32] Komu należy się kara? - dr Paweł Łuków
Spotkanie z dr. Pawłem Łuków z cyklu pt. „Historia filozofii i etyki”, pt. „Komu należy się kara?”.
godzina: 19:00
miejsce: Czytelnia Naukowa Nr XIV, ul. Lachmana 5
url: http://free.of.pl/u/ursynbibl/imprezy.htm
telefon: 855-52-20
informator: (legion23)
|