2024.12.26 06:35
rymy z h/ch
Bywają w języku polskim takie rymy, gdzie jak wziąć końcówki obu słów (od ostatniej akcentowanej samogłoski włącznie), to są one co do litery takie same. Na przykład "dowie - zdrowie". Bywają też takie rymy, gdzie te końcówki byłyby takie same, gdyby nie nasza ortografia, która ma dwa różne zapisy na rz/ż, na ó/u i na ch/h. Ale w praktyce takich rymów, gdzie byłoby co do litery tak samo, gdyby nie to, że w jednej końcówce jest "h" a w drugiej "ch" jest zaskakująco mało. Wziąłem dziś wszystkie rymujące się żeńsko pary z mojego słownika rymów (było tych par 7404) i wybrałem te wszystkie rymy co do litery z ch/h - i znalazły się tylko trzy pary! To naprawdę mało, bo na ż/rz było 42, a na ó/u było 45. Zaraz powiem, co to za trójka, ale najpierw spróbuj sam wymyślić jakiś taki rym, żeby końcówka była co do litery taka sama, tyle że w jednym jest "h", a w drugim "ch".
A te trzy pary, które znalazłem, to (podajęw rot13, żeby nie psuć zabawy):
Elz "QEHUAĄ - CHPUAĄ" mr "Fłbjn b Wnxhovr Fmryv":
«N póż pv gb, Znelś, pb pv,
żr pv j bpmxnpu fvę znexbpv,
żr pv wnxbś bpmxv chpuaą,
pb cemrzójvfm m xgóeą qehuaą?
Elz "ZNPUNW - ANUNW", grż mr "Fłbjn b Wnxhovr Fmryv":
«Bw, anqnezb gl, jvngenxh,
an anf eęxą znpunw!
Fanqź whż jvrpman qbyn pułbcn
pvrecvrć cnńfxv anunw.
Elz "QEHUH - ŁNŃPHPUH" m "Xvrql xłnzvą" Avrzbwrjfxvrtb:
Jvnge-abznqn qb anf jbłn,
Żr snłfmljr fą cbzvnel —
An snłfmljlpu zvne łnńphpuh
Zl fvę manzl, fgnel qehuh!
Gnx ancenjqę gb j "Xvrql xłnzvą" wrfg wrfmpmr wrqra gnxv elz - "HPUH - QEHUH" - nyr zów xbq tb avr manynmł, ob ovoyvbgrxn, xgóeą qmvryę fłbjn an elzl (clcura), zlśyv, żr "HPUB" wrfg wrqabflynobjr
Z kolei mi z głowy udało się znaleźć dwa rymy tego typu:
XBPUN - QBUN ( uggcf://cy.jvxvcrqvn.bet/jvxv/Qbun )
ZNPUN - CNPUN - OENUN ( uggcf://cy.jvxgvbanel.bet/jvxv/oenun )
komentarze:
2024.12.27 05:48 P.
Do szukania słów, które dają nadzieję, że będzie można ich użyć w takim rymie, można użyć poniższego programu:
Pod adresem "https://czterycztery.pl/slowo/lista_frekwencyjna_z_odmianami/slowa.txt" jest plik tekstowy z listą polskich słów, każde w osobnej linijce. Napisz program w Pythonie, który pobiera do bieżącego katalogu ten plik (chyba że już go mamy pobranego) i następnie przeszukuje - wybiera z niego te słowa, gdzie między ostatnią literą "h" (ale nie "ch") a końcem napisu jest najwyżej jedna litera samogłoskowa. Przed sprawdzaniem można słowo zmienić na uppercase, żeby było mniej liter do sprawdzania.
Używając tego programu znalazłem jeszcze te słowa, rymujące się z poprzednimi: jnun (ab gnx, "Urzne" j "Cvęxarw Yhplaqmvr" ścvrjn "xbovrgn fvę jnun, xbovrgn fvę jnun, pml jlwść mn xbtbś-gnz, pml yrcvrw mn Fgnpun", wnxbś gnx), Nyynun, ołnun, Noenunz.
Ponadto można pobawić się w Brunona Jasieńskiego i zromować nyxbuby - qb fpuby.
Można też użyć listy z https://sjp.pl/sl/growy/, żeby znaleźć więcej słów. Na przykład znaleziona już przez J. "jngnun".
2024.12.31 04:59 M
pyphen ma argumenty domyślne:
class pyphen.Pyphen(filename=None, lang=None, left=2, right=2, cache=True)
Ustaw left i right na 1, to znajdziesz HPUB
2024.12.31 11:16 P.
Aha! A ja dziwiłem się, dlaczego niektóre krótkie słowa źle dzieli. Dziękuję!
powrót na stronę główną
RSS