2017.10.13 19:27
Szkolenie palacza kotłów rusztowych w pytaniach i odpowiedziach, fragment
Oto fragment z podręcznika "Szkolenie palacza kotłów rusztowych w pytaniach i odpowiedziach":
Rozdział: Straty cieplne w kotle
Kiedy palenisko jest prowadzone ekonomicznie?
Gdy straty cieplne kotła są jak najmniejsze.
Na jakie straty cieplne kotła ma wpływ palacz?
Na stratę niecałkowitego spalania paliwa, stratę niezupełnego spalania i stratę kominową.
Co rozumiemy przez stratę niecałkowitego spalania?
Stratę niecałkowitego spalania stanowi nie spalony węgiel dostarczony na ruszt, np. węgiel, który przesypał się da popielnika, zatopione drobne kawałki węgla w żużlu, nie-dopalone kawałki węgla na ruszcie taśmowym i węgiel uniesiony w postaci koksiku do kanałów lub na zewnątrz. kotłowni (przez komin).
Jak można zmniejszyć stratę niecałkowitego spalania?
Przez stosowanie odpowiedniego sortymentu paliwa dla posiadanego rusztu, zwilżanie miału, powtórne spalanie przesypu spod rusztu i takie prowadzenie rusztu taśmowe-go, aby węgiel wypalał się całkowicie przed dojściem do zgarniaczy żużla.
Co rozumiemy przez stratę niezupełnego spalania?
Strata niezupełnego spalania jest spowodowana w głównej mierze niezupełnym spalaniem się węgla na dwutlenek węgla, lecz częściowo na tlenek węgla (jakie to powoduje straty i jak tego uniknąć - omówiono w poprzednich rozdziałach).
Co rozumiemy przez stratę kominową?
Strata kominowa jest to ciepło unoszone w spalinach uchodzących do komina. Jest ona tym wyższa, im wyższa jest temperatura spalin uchodzących do komina i im więk-sza jest ilość tych spalin.
Jak można zmniejszyć stratę kominową?
Można to uzyskać przez utrzymywanie tak małego współczynnika nadmiaru powietrza, jaki jest tylko możliwy, ażeby w spalinach nie wystąpił tlenek węgla, następnie przez dbanie o należytą czystość powierzchni ogrzewalnej
komentarze:
powrót na stronę główną
RSS