2011.09.06 04:04 pozorny dobowy ruch Księżyca i Słońca

Myślę o dwu sprawach związanych z pozornym dobowym ruchem Księżyca i Słońca.
Sprawa pierwsza. W skali jednego dnia ruch Księżyca i Słońca na tle gwiazd jest nieduży, i o nim w tej chwili nie mówię, natomiast ich ruch na tle nieba (na tle takiej wyobrażonej siatki rozpiętej na horyzoncie, zenicie itp) jest duży - w dobę robią mniej więcej pełen obieg. Czy tor ruchu Słońca i Księżyca na tle tej siatki to jest mniej więcej ta sama linia (tylko że Słońce idzie trochę wcześniej a Księżyc później, lub odwrotnie), czy też nie? Patrząc na niebo bez przyrządów trudno mi to sprawdzić.
Sprawa druga. Księżyc przez większość czasu nie jest kółkiem, tylko mniej lub bardziej pełnym sierpem, a ten sierp ma brzuch. Ten brzuch raz jest skierowany trochę w górę, a raz trochę w dół. Rozum mi mówi, że brzuch Księżyca powinien zawsze być skierowany dokładnie w stronę Słońca. Ale jak patrzę na niebo, to wydaje mi się, że tak nie jest. Wczoraj koło 19:00 Księżyc był brzuchem do góry, choć Słońce zdawało się być niżej od niego. Ale może mi się tylko zdawało, kto jest niżej a kto wyżej? W mieście nie ma dobrego horyzontu. Jak z tym jest?

komentarze:
2022.10.12 05:18
2022.10.15 12:45 P.

Dziś sprawdziłem pierwszą sprawę - tę o torze dziennego ruchu Księżyca i Słońca w układzie odniesienia związanym z horyzontem - obserwacyjnie. Nie, to nie jest ta sama linia. Dziś księżyc jest w trzeciej kwadrze i widziałem, że dziś rano był na południu wysoko nad horyzontem, a w południe Słońce było na południu dość nisko - wyraźnie niżej - nad horyzontem.ksywa:

tu wpisz cyfrę cztery: (to takie zabezpieczenie antyspamowe)

komentarze wulgarne albo co mi się nie spodobają będę kasował


powrot na strone glowna

RSS