2010.03.27 23:03
dlaczego rok nie ma 360 dni?

Rok to jak Ziemia robi pełen obrót dookoła Słońca. Pełen obrót to 360 stopni. Ale rok ma nie 360 dni, ale trochę więcej - 365 dni, a w latach przestępnych 366. Średnio: około 365 i 1/4. Skąd ta nadwyżka pięciu i ćwierci dnia? Przeliczmy tę nadwyżkę - 5,25 - z miary kątowej na liniową. Otrzymujemy dokładnie 9,81. Czy ta liczba nam coś mówi? Tak - to przecież znane każdemu ze szkoły przyspieszenie ziemskie! I oto zagadka jest wyjaśniona: to przyspieszenie ziemskie jest powodem tej nadwyżki. Ziemia wciąż przyspiesza, więc każdy obrót jest trochę większy. Jak pamiętamy ze szkoły, właśnie to przyspieszenie ziemskie powoduje zjawisko grawitacji. Skoro więc przyspieszenie wciąż rośnie, to rosnąć musi też grawitacja. W niewielkiej skali naszego życia nie zauważamy tego, ale w skali geologicznej już tak. Kiedyś, kiedy grawitacja była mniejsza, na Ziemi mieszkały olbrzymy: wielkie dinozaury, gigantyczne ważki, paprocie wyższe od dzisiejszych drzew. Logiczne więc, że w przyszłości na ziemi panować będą istoty jeszcze mniejsze. Jakie? Rozejrzyjmy się dokładnie dookoła. Ewolucja już przygotowuje się do tego, co nastąpi, i zaczyna już tworzyć małe istoty, które po nas zawładną planetą: owady. Kiedy widzisz więc w lesie mrówkę, uchyl przed nią czapki - to ona będzie panem Ziemi, kiedy nas już nie będzie.

komentarze:
2010.03.28 23:20 filips

Logicznym jest, że kiedy było mniejsze przyspieszenie ziemskie, mieszkańcy ziemi mogli urosnąć więksi (bo \"mniej byli ciągnięci ku ziemi\").


2010.04.26 14:56 qixu

ja sobie wyobrazilem tyranozaura, ktorego podnosilbym jedna reka, bo wazylby 10 kg. chodzilbym i bym nim ludzi straszyl.



ksywa:

tu wpisz cyfrę cztery: (tu wpisz cyfrę cztery: (to takie zabezpieczenie antyspamowe))

komentarze wulgarne albo co mi się nie spodobają będę kasował


powrót na stronę główną

RSS