Józef Oźmin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Józefa i Łucji Oźminów

Józef Oźmin (ur. 19 kwietnia 1903 w Kaliszu[1], zm. 25 czerwca 1999 w Irlandii) – polski malarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Kaliszu, gdzie ukończył Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki. Dalszą naukę kontynuował w Poznaniu, gdzie w 1919 ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Zdobniczych. W 1920 jako ochotnik brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

W 1930 wziął ślub z malarką Łucją Stanisławą Szwedą. W latach 1932–1938 studiował w akademii Andrégo Lhote'a, w Paryżu oraz w Regia Accademia di Belle Arti di Roma[2]. Józef i Łucja Oźminowie początkowo zamieszkali w Poznaniu, przenieśli się jednak do Warszawy. Do końca życia wspólnie pracowali, sygnując razem swoje działa. Specjalizowali się w monumentalnym malarstwie ściennym, przede wszystkim o tematyce religijnej. Ozdobili freskami katedry w Pelplinie, Włocławku oraz wiele innych kościołów m.in. w Warszawie, Kielcach, Sieradzu, Swarzędzu[3]), Krobii, Gniewkowie oraz Żytowiecku.

W 1944 podczas renowacji Kaplicy Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze w Częstochowie, artyści odkryli wspaniałe freski Tomasza Dolabelli.

Małżeństwo pracowało także za granicą. We Włoszech ozdobili kościół Santa Aurelia, w pobliżu Cremony. W Polsce powierzono Oźminom odtworzenie - na podstawie czarno-białej fotografii - plafonu Bacciarellego w sali balowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Józef Oźmin uprawiał także malarstwo sztalugowe, głównie akwarele. W jego pracach dominowała tematyka biblijna, często również czerpał inspiracje z mitologii greckiej i rzymskiej.

Zmarł w wieku 95 lat w Irlandii, gdzie przebywał na wakacjach u syna. Został pochowany na Powązkach (kwatera 13-6-16)[4]. Kilka miesięcy później zmarła jego żona.

Za osiągnięcia w sztuce sakralnej Łucja i Józef Oźminowie otrzymali prestiżową nagrodę Świętego Brata Alberta.

Niektóre realizacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 19 kwietnia 1903 (pol.). Kalendarium Południowej Wielkopolski. [dostęp 2019-04-19].
  2. Iwona Błaszczyk, Dzieło Łucji i Józefa Oźminów w starołęckim kościele św. Antoniego Padewskiego, [w:] Kronika Miasta Poznania 2009 Nr 4; Starołęka, Głuszyna, Krzesiny [online], Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu, 2009 [dostęp 2019-01-01].???
  3. Swarzędz. Trasy turystyczne. swarzedz.pl. [dostęp 17 kwietnia 2016].
  4. Cmentarz Stare Powązki: OŹMINOWIE, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-01-31].