[2005.06.16] nr 71 :: wstęp wolny :: niusleter o darmowej rozrywce w Warszawie

wstęp wolny to rozsyłany co czwartek emailem niusletter o tym, jak w Warszawie spędzić wolny czas nie wydając pieniędzy. Ma nawet swoją stronę internetową: http://www.wstepwolny.w.pl. Jeśli chcesz otrzymywać wstęp wolny, zajdź na tę stronę i się zapisz albo napisz do redakcji: wstep_wolny małpa w.pl. Niusleter przygotowują: Piotr Sobolewski (ps) i Urszula Samoraj (us). Rozpowszechnianie mile widziane (podobało się – podaj dalej!).

Cytując podaj źródło: wstęp wolny, www.wstepwolny.w.pl. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zgłaszają swoje uwagi i opinie na temat WW. Czekamy na Wasze szczere wypowiedzi i aktywność.

Jeśli wiecie o ciekawym wydarzeniu - podzielcie się tym z innymi!

spis treści

[00] wstępniak


czwartek 2005.06.16

[01] Ja twórca. Mówiące ciało
[02] GŁOSY - spotkanie z książką
[03] Sąsiedzi dla sąsiadów - impreza na Pradze
[04] Oratorium w praskiej katedrze
[05] Recital harfowy na mimuwie
[06] Spotkanie z reportażem


piątek 2005.06.17

[07] Scena tańca Dorożkarni
[08] Wernisaż i spotkanie z fotografem
[09] Sąsiedzi dla sąsiadów - impreza na Pradze
[10] Mokotowski Festyn Wakacyjny


sobota 2005.06.18

[11] Duet akordeonowy
[12] Piknik integracyjny: z jednej gliny
[13] Teatr Działań Twórczych
[14] Warszawski Festiwal Strefa Kultury
[15] Salvador Dali - wystwa, koncert, VJ, DJ, film
[16] Szkoła Wiary - o Fides et ratio
[17] próba bicia rekordu Guinnesa - najgłośniejszy krzyk
[18] W Kręgu Polskiego Baroku - koncert
[19] Sąsiedzi dla sąsiadów - impreza na Pradze
[20] Noc muzeów
[21] Wykłady i filmy w Zachęcie
[22] Praha na Pradze
[23] 500-lecie Mikołaja Reja - Ojca Języka Polskiego


niedziela 2005.06.19

[24] Koncert gospel
[25] Noc Kupały
[26] Piknik integracyjny: z jednej gliny
[27] Piknik rodzinny na Zaciszu
[28] W cieniu tanga
[29] Organy Woli - festiwal organowy


poniedziałek 2005.06.20

[30] Kawiarnia naukowa Polityki - o strachu


wtorek 2005.06.21

[31] Scena teatralna Dorożkarni


środa 2005.06.22

[32] Scena teatralna Dorożkarni
[33] Teatr ruchu Inspiracje
[34] Osiem lalek i jeden miś


czwartek 2005.06.23

[35] Dorożkarnia - zakończenie sezonu
[36] Ot, kabaret z Andrzejem Garczarkiem
[37] Festiwal Sztuki Otwartej Wisłostrada


przestrzeń redakcyjna

[38] Od redakcji
[39] Do redakcji
[40] Tam byliśmy
[41] Tam będziemy
[42] Źródła
start

[00] wstępniak

Cześć,

Podsyłam kolejny numer wstępu wolnego. Uważajcie - w noc z soboty na niedzielę będzie noc muzealna! Mnóstwo fajnych rzeczy, więc nie przegapcie. No i w poniedziałek Kawiarnia Naukowa Polityki, ale szczegóły już sami przeczytajcie poniżej.


czwartek 2005.06.16

[01] Ja twórca. Mówiące ciało

Teatr Bretoncaffe zaprasza na II etap pokazu tańca współczesnego grupy twórczej DCX.
Teatr Bretoncaffe został założony w 2001 roku w Warszawie, ale twórcy teatru – Anna Godowska (tancerka, choreograf), Sławomir Krawczyński (scenarzysta, reżyser), Dominik Strycharski (muzyk, kompozytor) współpracowali ze sobą wcześniej realizując projekty dla Stowarzyszenia Scena 96: Dedal (1999), Nokturn (2000).
Teatr Bretoncaffe w swojej twórczości łączy taniec współczesny/ruch, aktorstwo, tekst/słowo, współczesną muzykę i dźwięk. Traktując w sposób otwarty samo pojęcie teatru twórcy Bretoncaffe nie chcą ograniczać się li tylko do poszukiwania stylu. Teatr jest dla nich miejscem, gdzie artysta w sposób świadomy otwiera się na rzeczywistość. Ten punkt widzenia odnosi się w równym stopniu do pracy nad tańcem jak i muzyką czy tekstem, czyniąc wszystkie te elementy integralnymi aspektami działania teatralnego i procesu tworzenia. U podstaw każdej pracy leży chęć uchwycenia poprzez działanie teatralne tego, co podskórne w życiu człowieka i w kulturze, tego co niejasne, nie w pełni uświadomione i trudne do wyrażenia. Jest to poszukiwanie ukrytego za fasadami oczywistości, kulturowymi schematami i potocznymi definicjami procesu, który w wielkim stopniu determinuje nasze życie i wpływa na jednostkowe oraz zbiorowe losy. Śledzenie tych procesów jest sposobem na obserwację współczesności, której obraz ciągle się zmienia, transformuje w coraz nowe formy, jest odbiciem skomplikowanej ludzkiej psyche. Źródłem inspiracji może być zarówno konkretny tekst literacki lub filozoficzna myśl, jak i obserwacja codziennych wydarzeń, czy też kontemplacja snów.



godzina: 20.00
miejsce: Ośrodek Działań Twórczych ul. 1 Sierpnia 36 a
url: www.dkwlochy.pl
email: iokupska(at)dkwlochy.pl
telefon: 8680201
informator: anonim

[02] GŁOSY - spotkanie z książką

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki i Muzeum Niepodległości
zapraszają na kolejne
Czwartkowe Spotkania z Książką

Spotkanie niezwykłe, trudne, bolesne, ale jakże ważne:

Pan Bohdan Urbankowski
przedstawi zapis poetycki rzeczywistości obozów koncentracyjnych w tomie GŁOSY

Najważniejsza bodajże książka jaką wydano w ostatnich latach – Bohdan Urbankowski, Książę Poetów, jeden z najwybitniejszych spośród nam współczesnych przypomina swą publikacją, że poezja nie tylko służy do opisu zjawisk lekkich, łatwych i przyjemnych, że liryka może wybiegać daleko po za słynne „kocha-nie-kocha”, że poeta tylko wtedy staje się Poeta, gdy podejmuje najtrudniejsze i najważniejsze tematy dla swego Narodu. Jeśli zawiało Państwu patosem – przepraszam, ale – cóż – dotykamy zjawiska tak trudnego, bolesnego, jak piekło obozów koncentracyjnych – i – mnie dosięga tu patos, w odróżnieniu od Bohdana Urbankowskiego, który w mistrzowski sposób swymi wierszami opisuje to co czuli ludzie, którzy tam się znaleźli. Większość postaci jest autentyczna, inne wzorowane na historiach, które miały miejsce – wiersze zaopatrzone są w przypisy, a całość uzupełniają niezwykle cenne listy do tłumaczki - swoisty wykład z historii wyjaśniający wiele wątków i biogramów zwłaszcza tych zakłamywanych w czasach PRL.


NASZYMI SPONSORAMI SĄ (UDZIELAJĄCY SWEGO GŁOSU CHARYTATYWNIE):

Michał Żebrowski, Jerzy Zelnik, Janusz Zakrzeński, Tadeusz Ścibor Marchocki, Agnieszka Staniak, Rafał Jan Porzeziński, Michał Piela, Maria Pakulnis, Cezary Nowak, Mikołaj Müller, Zbigniew Moskal, Olga Miłaszewska, Wojciech Malajkat, Piotr Machalica, Rafał Królikowski, Wiesław Komasa, Krzysztof Kołbasiuk, Mikołaj Kawecki, Marek Jaromski, Sławomir Grzymkowski, Bartosz Głogowski, Sylwia Gliwa, Urszula Gęsikowska, Stanisław Dembski, Magdalena Dąbrowska, Jacek Bursztynowicz, Barbara Bursztynowicz, ks. Marcin Brzeziński, Adam Biedrzycki
oraz
Radio Józef 96,5 FM, które użyczyło swego studia na nagrania, realizatorzy:
Sławek Ulikowski, Darek Sałajczyk, Maciek Janicki, montaż Maryla Ścibor Marchocka, oprawa Paweł Kęska

godzina: 18.30
miejsce: MCKiS, ul. Elektoralna 12 w Warszawie
informator: (us)

[03] Sąsiedzi dla sąsiadów - impreza na Pradze

Słuchajcie, słuchajcie! Dizś zaczyna sie impreza Sąsiedzi dla sąsiadów! Byliśmy z Piotrem w tamtym roku (patrz nasza relacja: http://www.rozrywka.jawsieci.pl/wstep_wolny/numery/20040715.html#1)

Bardzo sie cieszę, że jest kolejna edycja tej imprezy, bo warto w niej uczestniczyć.
Kiedyś pracowałam na Inżynierskiej 3 stąd być może mój osobisty i przyjazny stosunek do tego miejsca, ale myślę, że nie tylko. Cenię i będę propagować takie wydarzenia, które ożywiają nasze dzielnice, pokazują je w innym bardziej atrakcyjnym świetle, a przede wszystkim angażują samych mieszkańców w organizację. Żeby mi potem nikt nie gadał: bo u nas się nic nie dzieje...

TO WEŹ I SAM COŚ ZORGANIZUJ!!!

UlaS

Od czwartku do soboty będzie trwała na Pradze Północ impreza "Sąsiedzi dla sąsiadów". To już czwarta edycja tego wydarzenia artystycznego, które tym razem odbywa się pod hasłem "Berlin Wschodni na Pradze Północ".

"Sąsiedzi dla Sąsiadów" to impreza tworzona przez środowiska artystyczne Pragi i krąg zaproszonych przyjaciół, to manifestacja działań: bezcelowych, bezinteresownych, pozainstytucjonalnych, pasjonackich, a mimo to, a może dzięki temu, skutecznie naruszających znany stereotyp Pragi.

SĄSIEDZI DLA SĄSIADÓW 2005

Program

19:00 - ulica 11 Listopada 22

Teatr Academia
spektakl "Nieprzemijający Urok Zachodów Słońca"

Jest to kolejny, autorski spektakl ROMANA WOŹNIAKA, z muzyką DAWIDA FIRE (wybitny kompozytor izraelski).
Spektakl realizowany jest w konwencji "teatr w teatrze". Inspiracją są dziecięce domy lalek i malarstwo amerykańskiego artysty EDWARDA HOPPERA.

19:00 - ulica Ząbkowska 27/31 (Koneser)

Galeria Luksfera

wystawa fotografii "Niemcy w Polsce",
autor: Georgia Krawiec
Spotkanie z autorką, prezentacja katalogu.

Fotografie Georgii Krawiec przedstawiają Niemców, którzy w czasie w czasie wykonywania portretów przebywali - pracowali bądź mieszkali na terenie Polski. Przez rok trwania projektu (od czerwca 2003 do października 2004) zostały sfotografowane 64 osoby. Ze względu na użyte do fotografowania aparaty otworkowe osoby te musiały wytrwać w bezruchu do 10 minut. Aparat otworkowy lekko rozmazał twarze, a miękkie rysy portretów przeplatają się i tworzą analityczne studium charakterów.

20:00 - ulica Inżynierska 3

otwarcie wystaw fotografii: "Berlin Wschodni na Pradze Północ"

Nizio Gallery. autor - Beatrice Minda
Melon Galeria. autor - Ursula Palleta
Pracownia 3. autorzy - Veit Ritterbecks, Ursula Rogg
U Krawca. wystawa "Pogo" - autor - Robby Cyron

godzina: 19:00, 20:00
miejsce: okolice ulic Inżynierskiej, 11 Listopada, Ząbkowskiej (na Pradze), Warszawa
url: www.inzynierska.pl, www.teatr-academia.art.pl
telefon: 6700533
informator: (us)

[04] Oratorium w praskiej katedrze

W najbliższy czwartek w katedrze św. Floriana usłyszymy Oratorium "Woła nas Pan" skomponowane przez Włodzimierza Korcza do słów Ernesta Brylla.
Wystąpią soliści:
Kuba Badach
Alicja Majewska
Dorota Osińska
Ewa Uryga
Zbigniew Wodecki
Jacek Wójcicki
oraz
Strzyżowski Chór kameralny, Zespół Wokalny Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i Orkiestra Kameralna Filharnonii Rzeszowskiej.
Koncert odbędzie się pod honorowym patronatem ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia oraz prezydenta m.st Warszawy Lecha Kaczyńskiego.

godzina: 19:30
miejsce: Katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika,
ul. Floriańska 3
url: http://www.praga-pn.waw.pl/pragapn/aktualnosci/1118786400_oratorium_w_praskiej_katedrze
informator: (ps)

[05] Recital harfowy na mimuwie

Recital harfowy na mimuwie:
Zuzanna Sawicka - harfa

godzina: 17:00
miejsce: mimuw,
sala 2180,
ul Banacha 2
informator: (ps)

[06] Spotkanie z reportażem

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zaprasza w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 18.00 do Klubu Księgarza na Spotkania z Reportażem.
To bardzo cenna i ciesząca się powodzeniem inicjatywa, albowiem reportaż - gatunek sztuki radiowej istniejący i rozwijany w radiu publicznym - wciąż najlepiej przekazuje i portretuje losy zwykłego człowieka, jego problemy, tragedie, sukcesy.
Gościem honorowym czerwcowego spotkania będzie Jolanta Krysowata z Radia Wrocław S.A.,w 2004 roku laureatka Prix Europa za reportaż ”Osieroceni”.
Spotkanie jak zwykle poprowadzi Irena Piłatowska.

godzina: 18:00
miejsce: Klub Księgarza,
Rynek Starego Miasta 22/24
url: http://www.kulturalna.warszawa.pl/main.php?dzial=repertuar&strona=opis&re_id=4808
telefon: 635 25 97
informator: (ps)


piątek 2005.06.17

[07] Scena tańca Dorożkarni

17 czerwca (piątek)
Scena tańca Dorożkarni: Bo warto...
spektakl Grupy Tańca Nowoczesnego EXCEED
godz. 17.30 - próba otwarta
godz. 19.30 - premiera!



godzina: 17:30
miejsce: Dorożkarnia
ul. Siekierkowska 28
dojazd autobusami linii nr 108 i 167
(przystanek Łososiowa)
http://www.dorozkarnia.pl/grafika/o_dorozkarni_obrazki/mapka_dojazdu_duza.jpg
url: http://www.dorozkarnia.pl/html/kalendarz/czerwiec.html
email: biuro(at)dorozkarnia.pl
telefon: 841 91 22, 841 72 17
informator: (ps)

[08] Wernisaż i spotkanie z fotografem

Fundacja Atelier zaprasza do Atelier Foksal:
godz.18:30 - wernisaż wystawy prac adeptów Atelier Foksal (malarstwo, rysunek)
godz. 20:00 - spotkanie z Tomkiem Sikorą, artystą-fotografikiem, który przedstawi kilka swoich najnowszych projektów związanych z umiejscawianiem sztuki w przestrzeni publicznej i włączaniem ludzi w działania artystyczne (projekty Alchemia w Krakowie, Pauza, Przysłowia, Ludzie z Mojego Sąsiedztwa).
Będzie to podsumowanie naszego programu SZTUKA W PRZESTRZENI SPOŁECZNEJ - PODAJ DALEJ, który realizujemy od początku 2005 roku.
Program SZTUKA W PRZESTRZENI SPOŁECZNEJ - PODAJ DALEJ poświęcony jest przekazywaniu kompetencji i wymianie między uznanymi artystami a młodymi ludźmi. Organizowaliśmy publiczne dyskusje na temat tego, co robią artyści i które ich działania towarzyszą nam w życiu codziennym (sztuka książki, plakat, projektowanie użytkowe, rysunek prasowy jako komentarz polityczny, nauczanie artystyczne). Staraliśmy się zainteresować media pytaniem, dlaczego społeczeństwo potrzebuje artystów. W Atelier Foksal prezentowali swoją twórczość wybitni artyści, m.in. Krzysztof Bednarski, Maciej Buszewicz, Janusz Kapusta, Grzegorz Kowalski, Dominik Lejman, Lech Majewski, Gary Monroe, Jerzy Porębski, Leon Tarasewicz, Mieczysław Wasilewski. W otwartych dyskusjach wzięli udział znani kuratorzy wystaw i krytycy, m.in. Paweł Sosnowski, Milada Ślizińska i Anda Rottenberg. Te spotkania uzupełniały program edukacji artystycznej, który Fundacja Atelier organizuje od czternastu lat, czyli naukę rysunku, malarstwa, rzeźby i historii sztuki dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
Kultura tworzy przestrzeń integrującą ludzi, nadającą sens życiu jednostek i zbiorowości, wzmacniającą instynkt społeczny, poczucie więzi i zakorzenienia, wartości i norm. W trakcie realizacji programu SZTUKA W PRZESTRZENI SPOŁECZNEJ zrodził się pomysł stworzenia KAMIENICY ARTYSTYCZNEJ FOKSAL, na wzór innych tego typu placówek działających w krajach Europy. Razem z naszymi partnerami - innymi organizacjami pozarządowymi - tworzymy żywe, interdyscyplinarne centrum kulturalne w kamienicy przy Foksal 11.  Będziemy organizować tutaj wystawy i spotkania dyskusyjne, pokazy filmowe, teatralne i koncerty, prowadzić działalność wydawniczą i szeroki program edukacji kulturalnej. Samorządowe władze Warszawy udzieliły już poparcia inicjatywie stworzenia KAMIENICY ARTYSTYCZNEJ FOKSAL i mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się pomyślnie rozwijać.
Program SZTUKA W PRZESTRZENI SPOŁECZNEJ - PODAJ DALEJ jest realizowany dzięki pomocy finansowej Narodowego Banku Polskiego i m.st. Warszawy.

godzina: 18:30 i 20:00
miejsce: Atelier Foksal,
ul.Foksal 11,
II piętro
url: http://www.atelier.org.pl
telefon: 826 88 13
informator: (ps)

[09] Sąsiedzi dla sąsiadów - impreza na Pradze

Słuchajcie, słuchajcie! Dizś zaczyna sie impreza Sąsiedzi dla sąsiadów! Byliśmy z Piotrem w tamtym roku (patrz nasza relacja: http://www.rozrywka.jawsieci.pl/wstep_wolny/numery/20040715.html#1)

Bardzo sie cieszę, że jest kolejna edycja tej imprezy, bo warto w niej uczestniczyć.
Kiedyś pracowałam na Inżynierskiej 3 stąd być może mój osobisty i przyjazny stosunek do tego miejsca, ale myślę, że nie tylko. Cenię i będę propagować takie wydarzenia, które ożywiają nasze dzielnice, pokazują je w innym bardziej atrakcyjnym świetle, a przede wszystkim angażują samych mieszkańców w organizację. Żeby mi potem nikt nie gadał: bo u nas się nic nie dzieje...

TO WEŹ I SAM COŚ ZORGANIZUJ!!!

UlaS

Od czwartku do soboty będzie trwała na Pradze Północ impreza "Sąsiedzi dla sąsiadów". To już czwarta edycja tego wydarzenia artystycznego, które tym razem odbywa się pod hasłem "Berlin Wschodni na Pradze Północ".

"Sąsiedzi dla Sąsiadów" to impreza tworzona przez środowiska artystyczne Pragi i krąg zaproszonych przyjaciół, to manifestacja działań: bezcelowych, bezinteresownych, pozainstytucjonalnych, pasjonackich, a mimo to, a może dzięki temu, skutecznie naruszających znany stereotyp Pragi.

SĄSIEDZI DLA SĄSIADÓW 2005

Program

14.00-18.00 - ulica Ząbkowska 27/31 (Koneser)

Galeria Luksfera - wystawa fotografii "Niemcy w Polsce",
autor - Georgia Krawiec

15.00 - 19.00 ulica Inżynierska 3

wystawy fotografii "Berlin Wschodni na Pradze Północ"
w galeriach przy ul. Inżynierskiej 3:

Nizio Gallery. autor - Beatrice Minda
Melon Galeria. autor - Ursula Palleta
Pracownia 3. autorzy - Veit Ritterbecks, Ursula Rogg
U Krawca. wystawa "Pogo" - autor - Robby Cyron

18.00 ulica 11 Listopada 22

Skład Butelek
Forum dyskusyjne "Miękka rewitalizacja na Pradze" -
"fenomen artystyczny czy slams"

Prowadzenie spotkania Margerita i Jan Szulińscy

Praga Północ jest bardzo specyficzną i wyróżniającą się dzielnicą Warszawy - postrzegana z jednej strony jako miejsce atrakcyjne artystycznie, a z drugiej odpychająca ze względu na swoisty "folklor" czy "podejrzaną sławę". Dzielnica posiada koloryt zahibernowanych praskich uliczek i podwórek "z klimatem" czy zaniedbanych czeluści bram, w których czyha niebezpieczeństwo. Spotkanie w gronie zainteresowanych przyszłością naszej dzielnicy osób, posłuży jako wymiana poglądów i doświadczeń na temat otwierających się możliwości działań w kierunku poprawy warunków życia, kreowania nowej jakości otoczenia oraz charakterystyki oczekiwanych zmian. Głos przewodni w dyskusji będą mieli zaproszeni goście: prof. Krzysztof Skalski - prezes Forum Rewitalizacji, Anna Symonowicz - eurokordynator Dzielnicy Żoliborz, Maciej Czerdys p.o. wojewódzkiego konserwatora zabytków, Peter Martin - socjolog miasta.

19.00 ulica 11 Listopada 22

Teatr Academia
spektakl "Nieprzemijający Urok Zachodów Słońca"
w ramach festiwalu "Czarna Offca"

od godz. 20.00
równoczesne projekcje filmów w knajpach praskich;
"Pekin" Ewy Borzęckiej i "Warszawski Brooklyn" Pawła Sosnowskiego.

ul. Ząbkowska 11 - Łysy Pingwin
ul. Inżynierska 3 - U Krawca
ul. 11 listopada 22 - Skład Butelek

godzina: od 14:00
miejsce: okolice ulic Inżynierskiej, 11 listopada, Ząbkowskiej (na Pradze), Warszawa
url: www.inzynierska.pl, www.teatr-academia.art.pl
telefon: 670 05 33
informator: (us)

[10] Mokotowski Festyn Wakacyjny

Mokotowski Festyn Wakacyjny
W programie m.in.: występy zespołów wokalnych, tanecznych oraz teatrów profilaktycznych, quizy, zabawy i konkursy z nagrodami, słodki poczęstunek dla wszystkich. Dla odważnych uczestników ściana wspinaczkowa.
Ponadto:
- pogadanki na temat zdrowia i bezpieczeństwa podczas wakacji.
- pokaz tresury psów
- wystawa pojazdów służb ratowniczych i policyjnych.
Festyn pod patronatem honorowym Burmistrz Dzielnicy Mokotów - Ewy Węgłowskiej
Organizatorzy: Dział ds. Uzależnień Ośrodka Pomocy Społecznej, Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Mokotów, Klub Pracy ,,Mokotów’’
Współpraca:
Policja, Straż Miejska, II Ogród Jordanowski, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, ZOW im. K. Lisieckiego „Dziadka” Ognisko Mokotów, Stowarzyszenie „Ordo ex Chao”, Fundacja „Dr Clown”, Stowarzyszenie „SOS”, Stowarzyszenie „Karan”, Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża, Stowarzyszenie „Parafiada”, Stowarzyszenie „Gniazdo”, Dom Kultury „Dorożkarnia”, Związek Harcerstwa Polskiego, Caritas, Fundacja D.O.M., Fundacja „Bene Vobis’’.

godzina: 15:00
miejsce: II Ogródek Jordanowski
przy ul. Odyńca 6
url: http://www.kulturalna.warszawa.pl/main.php?dzial=repertuar&strona=opis&re_id=4791
telefon: 849 47 06
informator: (ps)


sobota 2005.06.18

[11] Duet akordeonowy

TAŃCE ŚWIATA - duet akordeonowy w wykonaniu Huberta Giziewskiego i Pawła Suleja.

godzina: 18:00
miejsce: Muszla Koncertowa
w Parku Skaryszewskim
im.I.J Paderewskiego
url: http://www.dcpk.art.pl/
telefon: 870 11 86, 813 79 98
informator: (ps)

[12] Piknik integracyjny: z jednej gliny

Piknik integracyjny: z jednej gliny. Warsztaty ceramiczne, prezentacja japońskiej techniki ceramicznej "raku", wernisaż prac Mikołaja Butryma, zawody sportowe, pokaz filmu animowanego Magiczna gwiazda w reż. Wiesława Zięby, prezentacja filmów dokumentalnych GPAS - Praga Płn., Młode Kino Izraelskie.




godzina: 11:00-22:00
miejsce: Dorożkarnia
ul. Siekierkowska 28
dojazd autobusami linii nr 108 i 167
(przystanek Łososiowa)
http://www.dorozkarnia.pl/grafika/o_dorozkarni_obrazki/mapka_dojazdu_duza.jpg
url: http://www.dorozkarnia.pl/html/kalendarz/czerwiec.html
email: biuro(at)dorozkarnia.pl
telefon: 841 91 22, 841 72 17
informator: (ps)

[13] Teatr Działań Twórczych

Teatr Działań Twórczych: "AJJA" wg. A. Romanowskiej,
reż. D. Wendołowski.

godzina: 17:07 i 19:09
miejsce: Białołęcki Ośrodek Kultury
ul. Modlińska 197
http://www.bok.waw.pl./grafika/plandojazdu.gif
url: http://www.bok.waw.pl./
informator: (ps)

[14] Warszawski Festiwal Strefa Kultury

Przedstawiamy Ci, drogi Czytelniku, informację z na temat drugiej edycji Warszawskiego Festiwalu Strefa Kultury.
Oto info zaczerpnięte ze stron organizatora - Estrady Stołecznej.

"
W kolejne weekendy mieszkańcy stolicy będą mogli podziwiać najciekawszych wykonawców muzyki jazzowej, rockowej, klubowej i klasycznej z całego świata.

Strefa Kultury to swoista mieszanka stylów i muzyków, wywodzących się z różnych środowisk artystycznych.
(...)
W niedzielę 5 czerwca w muzyczną podróż po świecie najpiękniejszych melodii popularnych w koncercie zatytułowanym "Melodie Świata" zabiorą nas młodzi utalentowani polscy artyści sceny operowej i operetkowej: Iwona Tober, Anna Cymmerman, Tadeusz Szlenkier, Leszek Świdziński. Towarzyszyć im będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego. Gospodarzem koncertu będzie Bogusław Kaczyński.

Pięć dni później, w piątek 10 czerwca, plac przed Pałacem Kultury zamieni się wielką scenę rock & rollową. Będzie można usłyszeć rebeliancką grupę Captain Slice, która ma na swoim koncie siedemnaście albumów i występy na legendarnym festiwalu Woodstock. Dopełnieniem wieczoru będzie jedenastoosobowa formacja popularnego czeskiego showmana Marcela Woodmana. Rock & Roll Band Marcela Woodmana, który istnieje już piętnaście lat, prezentuje standardy rock & rollowe, a także własne kompozycje nawiązujące do złotej ery tego gatunku. Największy plac przed Pałacem Kultury zamieni się w wielki parkiet pełen tancerzy, za sprawą uczestników konkursu Billa Halley’a.

W ramach Strefy Jazzu, w sobotę 18 czerwca wystąpi genialne brazylijskie małżeństwo, multi-instrumentalista Airto Moreira i charyzmatyczna wokalistka Flora Purim. Ich muzyka oscyluje wokół fusion-jazzu, połączonego z muzyką latynoską i etniczną. Ponad trzydziestoletnia działalność artystyczna zaowocowała we współpracę z takimi gigantami jak Miles Davis czy Carlos Santana. Koncert Purim i Moreiry odbędzie się w ramach europejskiej trasy promującej najnowszy album wokalistki pt. „Flora’s Song”.

Na koniec, 25 czerwca, mocne rockowe uderzenie za sprawą bezkompromisowego artysty, Lecha Janerki i brytyjskiej formacji Wishbone Ash. Autor takich piosenek jak "Jezu jak się cieszę", "Konstytucje" czy "Wieje", zagra także utwory z najnowszego albumu "Plagiaty".
Gwiazdą wieczoru będzie legenda brytyjskiego rocka Wishbone Ash. Formacja, która zasłynęła już w latach siedemdziesiątych takimi przebojami jak "Sometime World" czy "Lady Whiskey".

To już druga edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem Warszawskiego Festiwalu Strefy Kultury.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy i jej gości!!!
"
Dziś w programie:

STREFA JAZZU
wystąpią:
Flora Purim & Airto Moreira
prowadzący – Marcin Kydryński

Organizator II Warszawskiego Festiwalu STREFA KULTURY - STOŁECZNA ESTRADA

godzina: 18:00
miejsce: plac przed Pałacem Kultury, Warszawa
url: http://www.strefakultury.pl/index.php
email: e-mail: info(at)strefakultury.pl
telefon: 849 32 86
informator: (us)

[15] Salvador Dali - wystwa, koncert, VJ, DJ, film

Warszawska Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie zaprasza na wszystkie wystawy czasowe i galerie stałe.
W programie wydarzenia wokół wystawy "Salvador Dali. Ilustrator".

Oto program:

10:00-24:00 - wystawa fotografii czarno-białej z lat 1960-1970 "Dawne neony Warszawy. Fotografie reporterów tygodnika >Świat<"

16:00 - pokaz filmu "PIES ANDALUZYJSKI" (sala kinowa)

17:00-18:00 - spotkanie z przewodnikiem na wystawie

18:00 - spotkanie z komisarzem wystawy Anną Manicką

19:00-20:00 - Wieczór z perfumami "Salvador Dali". Historia kontraktu, marki, powstania zapachów i flakonów

20:30-21:30 - spotkanie z przewodnikiem na wystawie

20:00-22:00 - prezentacja opery Salvadora Dalego "Etre Dieu" - DJ Jacek Sienkiewicz miksuje operę Dalego z hiszpańską muzyką klubową (dziedziniec główny Muzem)

20:30-21:30 - moda inspirowana twórczością S.D. pokaz kolekcji Beaty Jaremek (dziedziniec główny Muzeum)

21:00-22:00 - krytyczna paranoja, VJ-ski pokaz grafik Kuby Budzyńskiego, artysty zainspirowanego sztuką S.D. (dziedziniec główny, elewacje Muzeum)

22:00-23:00 - koncert muzyki i tańca flamenco LOS PAYOS i goście z Hiszpanii (hall główny Muzeum)


godzina: 16:00-24:00
miejsce: MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE
Al. Jerozolimskie 3, Warszawa
url: http://www.mnw.art.pl
email: muzeum(at)mnw.art.pl
telefon: 621 10 31
informator: (us)

[16] Szkoła Wiary - o Fides et ratio

Szanowni i Drodzy Panstwo,
serdecznie zapraszamy na ostatnie przed wakacjami i ostatnie w tej edycji spotkanie Dominikanskiej Szkoly Wiary.

"Wiara i Rozum jak marchewka z groszkiem.
[o Fides et Ratio]"

wyklad ojca Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP

bardzo polecamy, wyklad z pewnoscia bedzie wysmienity!
do zobaczenia zatem,
Ania Kunkel + ekipa
www.szkolawiary.org.pl

godzina: 16:00
miejsce: klasztor o. Dominikanów, sala przeorska ul. Freta 10, Warszawa
informator: (us)

[17] próba bicia rekordu Guinnesa - najgłośniejszy krzyk

W najbliższą sobotę (18 czerwca) Danviva patronuje próbie bicia rekordu Guinnessa w najgłośniejszym zbiorowym krzyku.
Impreza odbędzie się w Parku Szczęśliwickim i potrwa od godz. 15:00 do 22:00.
Wstęp wolny.

W tym czasie będzie można popróbować swych sił w wielu energetycznych konkurencjach oraz pobawić się przy muzyce DJ-ów Disco Barta oraz Doktora Jana. Sama próba bicia rekordu odbędzie się około godziny 20:00. Imprezę
poprowadzi Krzysztof Ibisz.

Zapewniamy zapas napoju Danviva Energy Drink, który pomoże uczestnikom zabawy wyzwolić pełnię energii.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą mieć swój wkład w ustanowienie nowego rekordu Guinnessa!

Danviva Team

godzina: 15:00-22:00
miejsce: Park Szczęśliwicki, Warszawa
informator: (us)

[18] W Kręgu Polskiego Baroku - koncert

Polskie Towarzystwo Muzyki Dawnej-Oddział w Warszawie
zaprasza na koncert z cyklu:

500-lecie Mikołaja Reja-Ojca Języka Polskiego

W Kręgu Polskiego Baroku

Zespół instrumentów barokowych:
Olga Maracewicz-flet traverso
Paweł Muzyka -viola da gamba
Beata Popis-klawesyn

Sebastian Świerszcz-recytacje

W programi między innymi:

Adam Jarzębski-Concerto Primo
Mikołaj Zieleński-In festo S. Stephani
Tarquinio Merula-Sonata
Giroloamo Frescobaldi-Canzona
Franciszek Lilius-Tua Jesu dilectio
Piotr Żelechowski-Fantazja

Utwory literackie:
Mikołaj Sęp- Szarzyński
Wacław Potocki
Jan III Sobieski
Adam Jarzębski

WSTĘP WOLNY

Sponsorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Travers, Komograf

godzina: 17:00
miejsce: Muzeum Historyczne w Warszawie, Rynek Starego Miasta
informator: (us)

[19] Sąsiedzi dla sąsiadów - impreza na Pradze

Cenię i będę propagować takie wydarzenia, które ożywiają nasze dzielnice, pokazują je w innym bardziej atrakcyjnym świetle, a przede wszystkim angażują samych mieszkańców w organizację. Żeby mi potem nikt nie gadał: bo u nas się nic nie dzieje... TO WEŹ I SAM COŚ ZORGANIZUJ!!!
UlaS

Od czwartku do soboty będzie trwała na Pradze Północ impreza "Sąsiedzi dla sąsiadów". To już czwarta edycja tego wydarzenia artystycznego, które tym razem odbywa się pod hasłem "Berlin Wschodni na Pradze Północ".

"Sąsiedzi dla Sąsiadów" to impreza tworzona przez środowiska artystyczne Pragi i krąg zaproszonych przyjaciół, to manifestacja działań: bezcelowych, bezinteresownych, pozainstytucjonalnych, pasjonackich, a mimo to, a może dzięki temu, skutecznie naruszających znany stereotyp Pragi.

SĄSIEDZI DLA SĄSIADÓW 2005

Program
15.00 - 20.00
Dzień "Otwartych Pracowni"

ulica 11 Listopada 22
MAGAZIN ODIEŻDY (lewa oficyna, I p.)
Artyści: S. Paruch, A. Czarnota, M. Kiesner, R. Kowalski,
M. Przyszychowska - pokażą obrazy z ostatniego roku.

PRACOWNIA "PIĘTRO WYŻEJ" (lewa oficyna II p.)
Przedstawia zbieżne działania artystyczne: E. Okupna - "Pokaże obrazek", M. Waraksa - "A tego pikassa to na strychu znalazłam", M. Płonka oraz A. Ziomek - "Pokaz malarstwa i rzeźby", P. Bukowski - "Malarstwo", J. Budzyfski - "Budzy" - "Bardzo brzydkie malarstwo mutuje".

PRACOWNIA "WSTĘP WZBRONIONY" (lewa oficyna I p.)
Prezentacja "Wstęp wzbroniony" - A. Sandomierz, J. Kościelna, K. Zdunek

TEATR ACADEMIA (prawa oficyna II p.)
Minze Tummescheit - film "Stadion"/non stop/

PRACOWNIA 1A (prawa oficyna I p.)
T. Sikorski

ulica 11 Listopada 10 (lok.33a)

STOWARZYSZENIE STOP KLATKA
Prezentacja "Sąsiadka" - Irena Czyżewicz
Urodzona dawno, dawno temu na zamku w Wiśniowcu na najdzikszej Ukrainie. 1945 - w ruinach domu na ulicy Siennej w Warszawie znajduje swoją ulubioną zabawkę z dzieciństwa - kukiełkę Zuzię, którą następnie gubi. 1945-1970 studiuje, pracuje, nudzi się. 1970-1981 odbywa ekscentryczną podróż dookoła świata. Zarobkuje pracując w fabrykach i na okrętach. 1981 wraca uprawiać mazowiecki ugór. Po kilku latach zniechęca się. Sprzedaje gospodarstwo i osiada na ulicy Ząbkowskiej. Lata 90 - dekomponuje reklamy zdobyte w skupie makulatury, poprzez pozbawianie ich elementów figuratywnych. Schyłek XX wieku - zaczyna tworzyć...

ulica Ząbkowska 2 (oficyna w podwórzu)

PRACOWNIA NUKU (oficyna w podwórzu)
Do pracowni Oli Bujnowskiej i Jana Dziaczkowskiego zostali zaproszeni: Dorota Kozieradzka, Arkadiusz Karapuda i Aleksander Ryszka.Każdy z piątki artystów, biorących udział w wystawie, ma już wyraźnie ukształtowany charakter swojej twórczości i ich zainteresowania nie ograniczają się wyłącznie do malarstwa. Dlatego prezentowane prace będą bardzo zróżnicowane, będzie można zobaczyć: fotografie, rysunki, obiekty przestrzenne i malarstwo.

ulica Ząbkowska 13/13 (wejście od ul. Brzeskiej)
PRACOWNIA FOTOGRAFII SŁOWO HONORU (szyld "Wentylacje")

S. Kościk-Piwowar, P. Piwowar pokażą cykl fotografii analogie. Jest to cykl prac, będący kluczem pozwalającym w specyficzny sposób poznać świat ludzi i zwierząt. Dwa różne stworzenia. Kobieta i zebra. Autorzy dowodzą, że wystarczy jedynie sprowadzić do wspólnego mianownika jedno z tych stworzeń, by w sposób jednoznaczny określić wiele analogii, pozornie niezauważalnych.

ulica Ząbkowska 27/31 (Koneser)

PRACOWNIA KORAB
wytawa prac malarskich Pawła Korab Kowalskiego z cyklu "Wyspy Nie-Odkryte"

GALERIA LUKSFERA - "Niemcy w Polsce"- Georgia Krawiec

ulica Radzymińska 8/30

PRACOWNIA MAGDY JUREK
"Wielkie Pranie", gościnnie D. Jałowiński, P. Wysocki.

ulica Jagiellońska 32/15

PRACOWNIA JAGIELLOŃSKA
Jałowiński, Wysocki, Starowieyski, M. Gruzd, M. Jurek, projekt "Play" w przestrzeni publicznej (róg ul. Jagiellońskiej i Okrzei)

ulica Inżynierska 3
Nizio Gallery. autor - Beatrice Minda
Melon Galeria. autor - Ursula Palleta
U Krawca. wystawa "Pogo" - autor - Robby Cyron
Pracownia 3. autorzy - Veit Ritterbecks, Ursula Rogg
oraz projekt "sąsiadki" na sąsiadow grupy "PRZYBLIŻCIE SWOJE RZECZY", w którym wezmą udział: Anna Czarnota, Agnieszka Kieliszczyk, Partycja Smirnow i gościnnie: Ania Dzieżewska, Emilia Korycka.

PRACOWNIA DOKUMENT (oficyna parter)
Fragmenty cykli zdjęć powstałych w ciągu ostatniego roku: "Demokraci Lwów Grudzień 2004", "Cyganie z Copsa Mici", "Dożywocie" oraz fragment dokumentu subiektywnego, który powstaje od 2002 roku pod nazwą "Śniący Umysł - Fabryka Ciszy". Wszystkie prace powstały w Pracowni Dokument prowadzonej przez Jacka Dziaczkowskiego.

PRACOWNIA MP DESIGN - (oficyna I p.)
Michał Płoski + Flupy i Glisty zapraszają na zwiedzanie pracowni i pokaz mebli designera Michała Płoskiego oraz prac netartowych grupy Flupy i Glisty (Stasiek Płoski i Asia Jurczak)

STUDIO FODATEX (gmach główny IV p. lok. 10)
A. Łojko

ulica Inżynierska 3 (wejście od ul.Targowej 80)

PRACOWNIA IGLAKI (drugie podwórze, I p.)
P. Kopik, O. Lubacz, I. Nikić, K. Radziszewski, A. Zmysłowska - zaprezentują obrazy

PRACOWNIA przy 4 Śpiących (drugie podwórze, III p.)

Nicolas Grospierre: fotografia - Hydroklinika odtworzona i inne projekty,
Kasia Korzeniecka, Olga Mokrzycka: malarstwo i projekty scenograficzne,
Fabryka Mebli (Jan Mioduszewski): Towarów z wystawy nie podaje się,
Maciej Osowski: fotografia,
Szymon Rogiński, Agata Rudowska.

ulica Stalowa 15

Pamela Wells "Pogoń za tęczą", Zakład Grawerski
"Grawer" na Stalowej jest jednym z jedenastu przystanków "Pogoni za tęczą". Pamela jest artystką z Kalifornii, mieszka w Anglii, a obecnie w Warszawie, gdzie realizuje swój projekt. W miejscach, gdzie można oglądać wystawę "Pogoń za tęczą", prowokuje kolejne zdarzenia artystyczne, a u grawera, podczas trwania praskiego festiwalu, będzie "neighbor-in-residence", gościem u sąsiada.

19.00 ulica Inżynierska 3 (dziedziniec)

MUZYCZNA KULMINACJA KONCERT dj set:
Artur 8 (Novaversia, Warszawa),
Daniel Haaksman (Men Recordings, Sonar Kollektiv, Berlin), Jazzanova (Alex Barck dj set - Sonar Kollektiv, Berlin).
+ Projekcje na murach (oczywiście o zmroku) Cókierek&Silvester

Jazzanova jest jedną z bardziej znanych formacji dj-ów i producentów muzyki elektronicznej i klubowej, pochodzących z Berlina, Hamburga i Monachium. Skupiając ludzi z różnych środowisk muzycznych tworzą zawsze unikalny styl łączący elementy hip-hopu, soulu, jazzu i muzyki house.

godzina: od 15:00
miejsce: okolice ulic Inżynierskiej, 11 listopada, Ząbkowskiej (na Pradze), Warszawa
url: www.inzynierska.pl
telefon: 670 05 33
informator: (us)

[20] Noc muzeów

Biuro Promocji Miasta st. Warszawy zaprasza w sobotę 18 czerwca 2005 roku na niezwykłe wydarzenie kulturalne - Noc Muzeów w Warszawie. Jest to niepowtarzalna okazja, aby w nietypowych wieczornych godzinach obejrzeć wystawy w najsłynniejszych warszawskich muzeach i galeriach.
Prócz wystaw polecamy również specjalnie przygotowane na ten wieczór koncerty, pokazy filmowe, spotkania i warsztaty. Do wszystkich muzeów oraz galerii wstęp będzie wolny! Między placówkami będą kursowały bezpłatne zabytkowe autobusy.
Więcej informacji:
http://www.kulturalna.warszawa.pl/main.php?dzial=news&strona=aktualnosci&ne_id=644

godzina: noc
miejsce: różne muzea i galerie - szczegóły w opisie
url: http://www.kulturalna.warszawa.pl/main.php?dzial=news&strona=aktualnosci&ne_id=644
informator: (ps)

[21] Wykłady i filmy w Zachęcie

W sobotę Zacheta zaprasza na wyklady i filmy:
20.15 - wyklad Marii Brewinskiej o tworczosci Cai Guo-Qianga
21.30 - wyklad Macieja "Magury" Goralskiego "Zywiol ognia jako uniwersalny idiom w tradycyjnej kulturze, sztuce i religii chinskiej"  
22.45 - pokaz filmow rejestrujacych dzialania Cai Guo-Qianga (w tym slynne akcje pirotechniczne)

godzina: 20:15, 21:30 i 22:45
miejsce: sala kinowa Zachety,
wejscie glowne,
pl. Małachowskiego 3
informator: (ps)

[22] Praha na Pradze

W ramach cyklu Praha na Pradze w sobotę w parku praskim wystąpi zespół 123 min.

godzina: 17:30
miejsce: muszla koncertowa,
park praski,
ul. Ratuszowa 4a
url: http://www.dkpraga.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=103&Itemid=69
telefon: 618 41 51, 618 51 80
informator: (ps)

[23] 500-lecie Mikołaja Reja - Ojca Języka Polskiego

W Kręgu Polskiego Baroku - poezja i muzyka XVII wieku.
Wykonawcy: Sebastian Świerszcz - recytacje, Olga Maracewicz - flet traverso, Paweł Muzyka - viola da gamba, Beata Popis - klawesyn.
Koncert szczególnie polecany uczniom i studentom oraz osobom zainteresowanym historią muzyki i literatury polskiej

godzina: 17:00
miejsce: Muzeum Historyczne m. st. Warszawy,
Rynek Starego Miasta 28/42
url: http://www.kulturalna.warszawa.pl/main.php?dzial=repertuar&strona=opis&re_id=4744
email: jurbi(at)poczta.onet.pl
telefon: 831 24 82, 625 37 50
informator: (ps)


niedziela 2005.06.19

[24] Koncert gospel

O MÓJ BRACIE - koncert gospel w wykonaniu Duetu Siony Neal i Piotra Sawickiego oraz chóru gospel SOUL CONNECTION.

godzina: 16:00
miejsce: Muszla Koncertowa
w Parku Skaryszewskim
im.I.J Paderewskiego
url: http://www.dcpk.art.pl/
telefon: 870 11 86, 813 79 98
informator: (ps)

[25] Noc Kupały

Noc Kupały:
do godz. 11.00 - Przygotowania - rozstawienie kramów, rozbicie namiotów i inne...
11.00 - Oficjalne otwarcie Nocy Kupalnej i I Wielkiego Jarmarku Wczesnośredniowiecznego
13.00-15.00 - Pokazy bractw rycerskich
18.00 - Obchody rzeczywistego święta zakończone puszczaniem wianków i poszukiwaniami kwiatu paproci.
20.00 - Biesiada (na płatne zaproszenia)

Uwaga: zanim się tam wybierzecie, zajrzyjcie na stronę:
http://fkc.neostrada.pl/
żeby upewnić się, czy nic się nie zmieniło. Bo organizatorzy piszą, że:
W związku z nałożeniem się planowanej przez nas Nocy Kupalnej na organizowany niemal w tym samym terminie festyn gminny (a tym samym wycofanie się głównych sponsorów) zmuszeni jesteśmy radykalnie zmienić formę organizowanego przez nas święta na bardziej kameralną. Ostatecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wspólną, spontaniczną zabawę przy ognisku, podczas której przeprowadzimy puszczanie wianków w pobliskim strumieniu oraz towarzyszące temu obrzędy wczesnośredniowieczne. (...)
W dniu 19 czerwca (niedziela) serdecznie zapraszamy na (mniej) huczne (niż pierwotnie planowano, acz równie magiczne) obchody Nocy Kupalnej...

godzina: 11:00
miejsce: Miejsce odbycia się Nocy Kupalnej
znajduje się na pograniczu dwóch
podpruszkowskich miejscowość: Nowej Wsi
i Granicy - zaledwie 30 min. drogi od
centrum Warszawy na trasie do Grodziska
Mazowieckiego (dojazd z Warszawy możliwy
jest też podmiejską kolejką WKD).
http://fkc.neostrada.pl/mapkum.gif
url: http://fkc.neostrada.pl/
email: Regu2y(at)poczta.onet.pl
telefon: 603 663 936
informator: (ps)

[26] Piknik integracyjny: z jednej gliny

Piknik integracyjny: z jednej gliny. Warsztaty ceramiczne, zawody sportowe, koncert uczniów Szkoły Muzycznej nr 4, koncert zespołu rockowego SJEL, pokaz filmu Dick Tracy w rez. W.Beatty




godzina: 11:00-21:00
miejsce: Dorożkarnia
ul. Siekierkowska 28
dojazd autobusami linii nr 108 i 167
(przystanek Łososiowa)
http://www.dorozkarnia.pl/grafika/o_dorozkarni_obrazki/mapka_dojazdu_duza.jpg
url: http://www.dorozkarnia.pl/html/kalendarz/czerwiec.html
email: biuro(at)dorozkarnia.pl
telefon: 841 91 22, 841 72 17
informator: (ps)

[27] Piknik rodzinny na Zaciszu

DK Zacisze zaprasza na piknik rodzinny na Zaciszu. W programie prezentacje sekcji działających w Domu Kultury „Zacisze” oraz zaproszonych gości.

godzina: 15.00-20.00
miejsce: Dom Kultury „Zacisze”
ul. Blokowa 1
url: http://www.zacisze.waw.pl/
email: dk(at)zacisze.waw.pl
telefon: 679-84-69
informator: (ps)

[28] W cieniu tanga

W niedzielę w ODT posłuchacie tang w oryginalnej wersji językowej (zepół Anya), a potem i potańczycie (Akademia Tanga Argentyńskiego).

godzina: 18:00
miejsce: Ośrodek Działań Twórczych
ul. 1 sierpnia 36a
url: http://dkwlochy.pl/www/ODTWYDARZENIA.html
informator: (ps)

[29] Organy Woli - festiwal organowy

Od 12 do 26 czerwca 2005 roku trwa

"I Wolski Festiwal Organowy – ORGANY WOLI".

Zapraszam na koncerty

Z poważaniem
Przemysław Kapituła
Dyrektor Fundacji "Festiwal Muzyki Sakralnej"

Dziś w programie recital organowy w wykonaniu
Krzysztofa Latały

godzina: 19.30
miejsce: Kościół Św. Augustyna, ul. Nowolipki 18
url: www.kapitula.org
telefon: 0.501 158 477
informator: (us)


poniedziałek 2005.06.20

[30] Kawiarnia naukowa Polityki - o strachu

W poniedziałek Polityka (ta gazeta) zaprasza na imprezę z cylu Kawiarnia Naukowa. Byliśmy tam nie raz i zdecydowanie polecamy. Koniecznie tam pójdźcie!
Temat tego spotkania: Czy strach jest nam potrzebny do szczęścia? Gościem spotkania będzie prof. Janusz Czapiński
z Wydziału Psychologii UW.
Więcej o lęku przeczytają Państwo w artykule Krzysztofa Szymborskiego pt. "Strach się nie bać" w aktualnym numerze "Polityki".
Partnerzy Kawiarni Naukowej: Festiwal Nauki i Uniwersytet Warszawski.

godzina: 18:00
miejsce: w siedzibie redakcji POLITYKI
ul. Słupecka 6
nieopodal placu Narutowicza
informator: (ps)


wtorek 2005.06.21

[31] Scena teatralna Dorożkarni

Scena teatralna Dorożkarni: KONIEC
spektakl w wykonaniu Teatru ZAMIAST
godz. 17.30 (pokaz przedpremierowy)
godz. 19.30 (premiera I)




godzina: 17:30
miejsce: Dorożkarnia
ul. Siekierkowska 28
dojazd autobusami linii nr 108 i 167
(przystanek Łososiowa)
http://www.dorozkarnia.pl/grafika/o_dorozkarni_obrazki/mapka_dojazdu_duza.jpg
url: http://www.dorozkarnia.pl/html/kalendarz/czerwiec.html
email: biuro(at)dorozkarnia.pl
telefon: 841 91 22, 841 72 17
informator: (ps)


środa 2005.06.22

[32] Scena teatralna Dorożkarni

Scena teatralna Dorożkarni: KONIEC
spektakl w wykonaniu Teatru ZAMIAST





godzina: 19:00
miejsce: Dorożkarnia
ul. Siekierkowska 28
dojazd autobusami linii nr 108 i 167
(przystanek Łososiowa)
http://www.dorozkarnia.pl/grafika/o_dorozkarni_obrazki/mapka_dojazdu_duza.jpg
url: http://www.dorozkarnia.pl/html/kalendarz/czerwiec.html
email: biuro(at)dorozkarnia.pl
telefon: 841 91 22, 841 72 17
informator: (ps)

[33] Teatr ruchu Inspiracje

Spektakl w ramach nowopowstałej sceny teatru ruchu Inspiracje. Prezentacja powarsztatowych działań.

godzina: 19:00
miejsce: MCKiS,
ul. Elektoralna 12
url: http://www.mckis.waw.pl
telefon: 620 48 36, 620 39 62
informator: (ps)

[34] Osiem lalek i jeden miś

DK Praga zaprasza:
„Teatr przy stoliku” Irena Jurgielewiczowa - bajka
„Osiem lalek i jeden miś” w wykonaniu Dzieci i Młodzieży Pracowni Teatralnej pod kierownictwem Jerzego Woźniaka.

godzina: 18:00
miejsce: Dom Kultury Praga
ul. Dąbrowszczaków 2
url: http://www.dkpraga.pl/
telefon: +48(22)6184151, +48(22)6185180, +48(22)6186405, +48(22)6199964
informator: (ps)


czwartek 2005.06.23

[35] Dorożkarnia - zakończenie sezonu

Dorożkarnia:
ZAKOŃCZENIE SEZONU
FINAŁ Z OBRAZEM, DŹWIĘKIEMI UŚMIECHEM
prezentacje dorożkarniowych grup edukacyjnych
oraz happening plastyczny CZAROWANIE - BUDOWANIE






godzina: 17:00
miejsce: Dorożkarnia
ul. Siekierkowska 28
dojazd autobusami linii nr 108 i 167
(przystanek Łososiowa)
http://www.dorozkarnia.pl/grafika/o_dorozkarni_obrazki/mapka_dojazdu_duza.jpg
url: http://www.dorozkarnia.pl/html/kalendarz/czerwiec.html
email: biuro(at)dorozkarnia.pl
telefon: 841 91 22, 841 72 17
informator: (ps)

[36] Ot, kabaret z Andrzejem Garczarkiem

W czwartek w DCPK kolejny "Ot, kabaret" – autorski program Ryszarda Makowskiego. Tym razem z udziałem Andrzeja Garczarka.
Bywaliśmy już na "Ot kabarecie" i innych występasz Ryszarda Makowskiego, relację znajdziesz tu:
http://www.polibuda.info/ww/multimedia/20050421_ot_kabaret/
A samego Andrzeja Garczarka możecie kojarzyć z piosenki "Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał":
http://www.ballada.pl/garczarek.htm

godzina: 18:00
miejsce: Dzielnicowe Centrum Promocji Kultury
ul. Grochowska 274
wejście od ul. Kamionkowskiej
url: http://www.dcpk.art.pl/
informator: (ps)

[37] Festiwal Sztuki Otwartej Wisłostrada

FESTIWAL SZTUKI OTWARTEJ WISŁOSTRADA
23.06 – 26.06.2005

Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie Artystyczne MAKATA i MCKiS zapraszają na Festiwal Sztuki Otwartej WISŁOSTRADA - 23-26 czerwca, Warszawa.

Z pozdrowieniami,
Monika Olechno
Biuro Prasowe Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki


Program na dziś:
18.00 – Parada Syrenek „Stado Baranów” i Teatr Makata – Kolumna Zygmunta – Krakowskie Przedmieście – Kopernik – Świętokrzyska – Marszałkowska – Metro Centrum

18.00 – Happening
- UW DJ Hobby (Sond Delivery)
- Metro centrum DJ Easy (Warszawa PL) DJ Froggy Aiva (Warszawa PL)
- Kolumna Zygmunta - DJ Karol Suka (Warszawa PL)

21.00 – Teatr Plastyczny Makata – premiera spektaklu „Wesele” (Warszawa PL); Stary Rynek – ul. Kanonia

godzina: 18:00-21.00
miejsce: różne miejsca, patrz wyżej
telefon: 586 42 24
informator: (us)

przestrzeń redakcyjna

[38] Od redakcji

Dzięki za podsyłanie nam ankiet z numeru sprzed dwu tygodni! Jak będzie wolna chwila, to zrobię jakieś podsumowanie tych ankiet i napiszę tu, czego się dowiedzieliśmy.

[39] Do redakcji

Napisała do nas Henia:
> Bardzo dziękuję za przygotowywane przez Was informacje.
> Skorzystałam z rodzinką z Niedzieli Hiszpańskiej na Solcu - dzięki Wam
> poznałam program imprezy. Było wspaniale.
>
> Ze swej strony polecam stronę i występy Kompanii
> Teatralnej "Mamro". (www.mamro.xpoint.pl)
> Istnieją dość krótko, ale są świetni. Doceniło to już
> kilka szacownych jury.
> Byłam na ich przedstawieniu "Epopeja" na deskach Teatru
> Staromiejskiego i bardzo dobrze się bawiłam!
> Oczywiście wstęp wolny!!!
> Pozdrawiam
> Henia

Droga Heniu!
Dziękujemy Ci za słowa uznania - miło nam to słyszeć! Jeśli choć jedna osoba poszła na choć jedną imprezę, to już znaczy, że warto było zrobić ten numer!
A kompanię teatralną Mamro znamy - na przykład z maratonu teatralnego w Zielonce:
http://www.rozrywka.jawsieci.pl/wstep_wolny/numery/20041104.html#4
I lubimy, i będziemy pisać, jak tylko będą gdzieś za fri występować.

[40] Tam byliśmy

Nasz stary korespondent terenowy Ziutek był jedenastego na imprezach folkowych:

Sława!
11-go czerwca sporo działo się w temacie folkowym i to nie tylko w
Warszawie... Od godziny 11-tej krążyłem pod Muzeum Etnograficznym
gdzie właśnie o tej porze rozpoczęła się dwudniowa edycja "3-cich
Dni Słowiańskich" a na scenie pod muzeum grały przed południem i
wczesnym popołudniem kapele folklorystyczne - w tym bardzo zacna
słowacka Tarka - klimaty coś trochę jak połączenie Kapeli Petera
Kustara z Hajlanderami. Dla mnie bardzo ważną i bardzo ciekawą
sprawą był wykład - panel dyskusyjny dotyczący panteonu Bóstw
Słowiańskich prowadzony przez dyrektora Muzeum Etnograficznego - dr
Jana Witolda Suligę (oraz jeszcze jednego profesora oraz dyrektora
Muzeum Archeologicznego) - od godziny 13:00 kameralna sala
biblioteki muzealnej dosłownie pękała w szwach - i warto było
przyjść. Jedną z najciekawszych części tej dyskusji była brawurowa -
i chyba bliska prawdy (na mój gust) interpretacja zbruczańskiego
posągu Świętowita zapodana przez dr Suligę. W dużym skrócie chodziło
o pomost łączący Niebo i Ziemię, dwa bóstwa żeńskie i dwa męskie w
jednym (w tym m.in. Weles - Trzygłów, Mateczka Mokosz i Swaróg),
poza tym elementy dziennej wędrówki słońca, elementy falliczne
(podobno wg badań w oryginale posąg zbruczański pociągnięty był
czerwonym barwnikiem), elementy tańca wokół ognisk... Dyrektor
Muzeum Archeologicznego dodał, że elementem przymusowej
chrystianizacji Pogan było także obalanie posągów poprzez topienie w
rzekach lub przewracanie celem przerwania łączności między Niebem a
Ziemią. Poza tym omówionych zostało w bardzo ciekawy sposób wiele
pozostałości po czasach pogańskich, w tym motyw bociana
przynoszącego dzieci - otóż dawni Słowianie wierzyli, że dusze
zmarłych wracają jako dzieci - z niebios przy pomocy ptaków i
wracają na wiosnę. Brało się to z prostego faktu, że wiele
słowiańskich dzieci rodziło się 9 miesięcy po Święcie Kupały (z
powodów oczywistych). Dr Suliga odczerniał też panteon Bóstw
Słowiańskich spisany przez Długosza twierdząc (nie bez racji) że
ponad 500 lat po chrystianizacji elementy pogańskie zachowały się
głównie nie wśród kasty kapłańskiej ale właśnie wśród ludu (skąd
Długosz czerpał większość informacji) - i tam przetrwały do dziś w
różnych formach (vide: kraszanki, zielone świątki, nieoranie ziemi
na Kurpsiach przed "pierwszymi grzmotami" kiedy ziemia jest
brzemienna i nie wolno jej poniewierać etc, etc.). Ponad
dwugodzinnej dyskusji słuchało się dosłownie z zapartym tchem. Zaraz
potem miała miejsce promocja książki Artura Kowalika "Kosmologia
Słowian", która jest oparta na najnowszych badaniach. Mi strasznie
podobało się stwierdzenie, że nie jest prawdą, że nic nie zachowało
się namacalnego z tamtych czasów - archeologowie wciąż znajdują coś
nowego a wiele podań uchowało się w baśniach ludowych. Poruszony
został też temat Świętych Gajów, Świętych Drzew i Świętych Głazów -
że nie o czczenie przedmiotów chodziło ale o czczenie mocy, które te
drzewa reprezentowały - w drzewach rosnących w Świętych Gajach
przebywały ( i przez nie powracały do świata żywych) dusze przodków.
Wycięcie Świętych Gajów równało się zniszczeniem własnej tak
przeszłości jak i przyszłości (stąd także zaciekłość misjonarzy w
wycinaniu tychże). Była także krótka mowa o post-pogańskich
miejscach mocy, na których obecnie (w większości przypadków) stoją
kościoły, cerkwie lub klasztory...
Później pokręciłem się jeszcze trochę wśród straganów (nabywając u
ludowej twórczyni figurkę Świętowita a także rzeźbiony róg do wina).
Była cała masa rzeźb ludowych, potraw regionalnych (m.in. psiwo
kurpsiowskie jałowcowe - całkiem smaczny podpiwek przypominający w
smaku kwas chlebowy), płyt, kaset, ceramiki, zbroi, literatury a
także pokazy walk wojów. Na dziedzińcu natomiast stała kopia
Świętowita Zbruczańskiego a także stworzona została pogańska wioska
ze stoiskami kupieckimi (i piwkiem ;-) ). Wewnątrz sali, gdzie
odbywały się koncerty Muzyki w Muzeum była ekspozycja dotycząca
prastarych Bóstw Słowiańskich wypożyczona z Muzeum Archeologicznego
a także trwały warsztaty tkackie i lepienia w glinie.
Na otwarciu wystawy bułgarskiego kultu słońca a także koncerty
Transkapeli, Sarakiny i Julii Doszny nie mogłem zostać gdyż od 16:30
pod Wola Parkiem grała na zupełnie innej imprezie Kolumna Zygmunta i
gdzie załapałem się na ostatnie pół godzinki (m.in. "Hanko", "U
cioci na imieninach"). Kolejny koncert Kolumny Zygmunta miał miejsce
jeszcze tego samego dnia w... Słubicach (ale tych 30 km od
Sochaczewa) na półzamkniętym plenerze Bractwa Kurkowego z Mazowsza.
Kolumna zagrała (w huku kurkowych armat ;-) ) największe hiciory
folkloru stołecznego a publiczność... Publiczność bawiła się nawet
lepiej niż kilka godzin wcześniej pod Wola Parkiem. Przed kolumną
wystąpił także kataryniarz i gość z gwarkami (kiedyś był u Manna i
Materny w TV) Do Warszawy wróciliśmy nocą ciemną i już na koncert
Sarakiny, Transkapeli i Julii Doszny w ramach piewrszego dnia "Dni
Słowiańskich
Następnego dnia znów od rana krążyłem wśród straganów pod Muzeum
Etnograficznym nabywając m.in. glinianą figurkę pogańskiej baby z
rogiem oraz Ręce Boga wyryte w agacie. Niedługo potem na scenie
zawitały sędziwe acz witalne panie z Gór Świętokrzyskich i w ramach
Muzeum Opowiadaczy Historii zapodawały wiele legend i przyśpiewek ze
swojego regionu - szkoda tylko, że jeszcze mało ludzi było i mało
kto tak naprawdę słuchał klimatycznych babć. Później na scenie
występowała słowacka formacja Tarka, białoruski zespół muzyki dawnej
i bynajmniej nie białoruskiej (z wokalistką trochę podobną do
liderki Within Temptation ;-) ) a po nich - Kolumna Zygmunta, także
przeskok kulturowy był spory i dający wyobrażenie o zróżnicowaniu i
barwności słowiańskiej kultury (a przecież jeszcze nie udało mi się
zobaczyć innych wielkich wykonawców - nie dałem rady się rozdwoić).
Kolumna Zygmunta wkrótce przeniosła się na Plac Zamkowy gdzie trwały
w najlepsze "Dni Bibliofilskie" ale o muzyce płynącej ze sceny
ciężko było powiedzieć coś miłego (czytaj: kapela ocierająca się o
discopolo grała covery m.in. Kombi). Później na scenie występowali
kolesie od break-dance i zaraz po nich krótki, trzyutworowy set
zapodała Kolumna Zygmunta wzbudzając nielichy aplauz wśród rdzennej
ludności Starego Miasta, niestety Kolumna mogła zagrać tylko trzy
kawałki bo była obsuwa czasowa a główna gwiazda czyli Golden Life
musieli zacząć punktualnie - w związku z tym Kolumna Zygmunta
przeniosła się do gościnnej folkowi Gospody Pod Kogutem na Nowe
Miasto gdzie dalsza część koncertu miała charakter
nieformalno-akustyczny - i jak najbardziej klimatyczny.
Mi udało się jeszcze wrócić pod Muzeum Etnograficzne na końcówkę Dni
Słowiańskich w wykonaniu Werchowyny - i załapałem się na moją
ulubioną "Zoriuszkę".
Podsumowując - osobiście strasznie się cieszę, że w tym roku motywy
pogańskie były obecne na "Dniach Słowiańskich", że tematyka została
przez szefostwo PME potraktowana bardzo serio i progresywnie oraz
naukowo - może w przyszłym roku jakiś folkmetalowy składzik zawita?
Byłoby fajnie! Rozmawiałem po koncercie Werchowyny z dyrektorem PME
- klimatów pogańskich będzie więcej, także poprzez panele
dyskusyjne. Kolumna Zugmunta pobiła własny rekord dając w sumie pięć
koncertów w dwa dni, z czego jeden wyjazdowy i sprawdziła się bojowo
w bardzo różnych klimatach - od Słowian po imprezy masowe.
Nie były to oczywiście jedyne plenerowe i darmowe imprezy w
Warszawie w dniach 11-12.06, np. pod kościołem Wizytek miał miejsce
koncert muzyki symfonicznej - ale na wszystko fizycznie nie dałem
rady zajrzeć a priorytetem dla mnie były "Dni Słowiańskie" i
koncerty Kolumny.

Darz Bór!
V.Ziutek

[41] Tam będziemy

W nadchodzącym tygodniu:
W piątek i sobotę - na Pradze "Sąsiedzi dla sąsiadów". Warto.
W noc z soboty na niedzielę weźcie kolegów i pochodźcie po muzeach, galeriach itp. Tylko przygotujcie się, że będą tłumy... Ale jak tłoczno to wesoło:
http://www.rozrywka.jawsieci.pl/wstep_wolny/numery/20040624.html#1
A w poniedziałek kolejna atrakcja, której lepiej nie przegapić: Kawiarnia Naukowa Polityki:
http://www.polibuda.info/ww/multimedia/20050418_kawiarnia_naukowa_polityki/
A za tydzien we czwartek Ot, Kabaret w DCPK. Niby nic wielkiego, ale ja tam lubię chodzić:
http://www.polibuda.info/ww/multimedia/20050401_roman_ziemlanski/

[42] Źródła

Jakbyście chcieli sami pogrzebać w sieci - proszę, garść
linków:

http://sok.sokolowpodl.pl/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=21
http://www.sok.sokolowpodl.pl/
http://www.mimuw.edu.pl/popularyzacja/wyklady.html
http://um.warszawa.pl/v_syrenka/miasto/zgromadzenia_masowe.php
http://www.dkpraga.pl
http://www.chopin.edu.pl
http://www.biblioteka.isg.pl/imprezy.php
http://www.folk.pl/imprezy.php
http://www.magyarintezet.hu:8080/cities/programlist.jsp
http://www.dkwlochy.pl/STRONAfff.html
http://www.kapitula.org/
http://www.lowicka.pl/
http://www.um.warszawa.pl/v_syrenka/kultura/main.php
http://www.bpzoliborz.pl/
http://www.wola.waw.pl/index.php?go=6&show=aktualnosci
http://free.of.pl/u/ursynbibl/imprezy.htm
http://www.sdk.pl/
http://rainbow.mimuw.edu.pl/pasjonaci/
http://www.bpwola.waw.pl/
http://www.nok.art.pl/repertuar.htm
http://www.zacisze.waw.pl/
http://www.ifv.pl/index2.html?o=AKTUALNOSCI
http://www.oko.com.pl/html/index1.html
http://kmmetra.republika.pl/
http://www.dks.art.pl/repertuary/smolna.php (jak nie ma ceny to
jest za darmo)
http://www.mimuw.edu.pl/popularyzacja/popwyklady.html
http://www.biblioteka.isg.pl/imprezy.php (jak nie ma ceny to za
darmo)
http://www.dorozkarnia.pl/html/kalendarz/kalendarz.html
http://www.dcpk.art.pl/
http://www.stoklosy.com.pl/domkultury/index.htm
http://www.czulybarbarzynca.pl/
http://www.bok.waw.pl./
http://www.buw.uw.edu.pl/zycie/aktual.htm
http://www.mimuw.edu.pl/news/ogloszenia/aktualnosci/
http://www.bn.org.pl/dziaprom.htm
http://www.jarema.waw.pl/
http://www.mokmarki.pl/archiwum/program.html
http://mokzabki.koti.pl/
http://www.radzymin.info/
http://www.cktluszcz.net/ck.php?id=kalendarz
http://www.mazowsze.uw.gov.pl/kultura
http://www.domkultury.pl/
http://www.mdk.zyrardow.pl/menu.php
http://www.plonsk.pl/?op=str&r=20&nr=68
http://www.sckzamek.pl/
http://ock-ostroleka.pl/
http://powiat-wyszkowski.pl/index.php
http://dokwola.beep.pl/
http://dokwola.beep.pl/park.html
http://jedynka.om.pttk.pl/slajdowiska.html
http://www.jarema.waw.pl
http://varsovia.cervantes.es/
http://www.domsztuki.art.pl/
http://rainbow.mimuw.edu.pl/pasjonaci/
http://www.dkwilanow.prv.pl
http://www.bok-bielany.art.pl/
http://www.republika.pl/dkkadr/
http://www.rakowiec.art.pl/
http://www.kkzastow.com/
http://www.praga-pn.waw.pl/
http://www.lapidarium.prv.pl/
http://www.dkswit.com.pl/index1.html
http://www.bpwlochy.waw.pl/
http://www.strefakultury.pl/

Źródło: wstęp wolny