2015.11.02 08:02 rozwiązywanie zadań bez użycia równań

Lubię rozwiązywać zadania matematyczne bez używania równań. Wymaga to większego wysiłku, ale jest takie ładniejsze, szlachetniejsze, a czasem pozwala lepiej zobaczyć, co dzieje się w zadaniu. Trzeba kombinować, rysować, zauważać. Na przykład z wczoraj na dziś udało mi się bez jednego równania rozwiązać zadanie, że Andrzej ma szesnaście lat, a jest to dwa razy tyle, ile lat miał Jurek, kiedy Andrzej miał tyle, ile Jurek ma teraz; no i pytają, ile teraz lat ma Jurek.

komentarze:
2015.11.10 17:42 ŁZ

Mamy filiżankę kawy, beczkę rumu i łyżeczkę. Nabieramy łyżeczkę kawy i przelewamy do beczki. Potem nabieramy z beczki łyżeczkę powstałego napoju i przelewamy do filiżanki. Czego jest teraz więcej: kawy w beczce czy rumu w filiżance?


2015.11.10 18:35 Piotrek

Tak, znam. Fajne.


2016.02.28 16:11 Piotrek

Nie ja jeden tak myślę, okazuje się. W "Word Problems in Russia and America" ( http://toomandre.com/travel/sweden05/WP-SWEDEN-NEW.pdf ) Andrej Toom pisze:
"However, while arithmetical solutions are elegant enough, they should be mastered by every child. I remember that I liked to find arithmetical solutions of word problems. Using algebra seemed bad sport to me."ksywa:

tu wpisz cyfrę cztery: (to takie zabezpieczenie antyspamowe)

komentarze wulgarne albo co mi się nie spodobają będę kasował


powrot na strone glowna

RSS